Volvo z umową na hybrydy dla kolejnego polskiego miasta

Volvo z umową na hybrydy dla kolejnego polskiego miasta
Fot. Volvo

Miasto Ełk i Volvo Polska podpisały umowę na dostawę sześciu miejskich autobusów hybrydowych. Nowe, ekologiczne autobusy trafią do Ełku w dwóch transzach pod koniec 2019 i w 2020 roku.

Po rozstrzygnięciu dwa tygodnie temu przetargu na dostawę autobusów miejskich o napędzie hybrydowym, w którym wybrana została oferta Volvo, dziś miasto Ełk i Volvo Buses podpisały stosowną umowę. Volvo dostarczy do Ełku sześć pojazdów Volvo 7900 Hybrid, które zostaną wyposażone m.in. w klimatyzację, system głosowej informacji pasażerskiej czy monitory LCD.

Autobusy będą zasilane energią elektryczną podczas ruszania i postojów na przystankach. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie silnikiem diesla. Są wyposażone w baterie, silnik elektryczny i mały silnik diesla. Baterie ładują się podczas hamowania, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania.

REKLAMA

Autobusy hybrydowe Volvo trafią do Ełku w dwóch transzach – pod koniec 2019 i w 2020 roku, bezpośrednio z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie są projektowane przez polskich inżynierów i produkowane seryjnie od 2010 roku.

W Polsce hybrydy Volvo jeżdżą już w Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach, Jeleniej Górze i Warszawie, a ostatnio firma wygrała przetargi na dostawę tego typu pojazdów do Krakowa, Białegostoku i Krosna.

Jak zapewnia Volvo, autobusy tego typu zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem diesla.

REKLAMA

Volvo produkuje we Wrocławiu także elektryczne hybrydy (plug-in), które mają zużywać o 60 proc. mniej paliwa od autobusów z silnikiem diesla, a emisja dwutlenku węgla ma być niższa aż o 75 do 90 proc.

W przypadku produkowanych również w tym zakładzie autobusów posiadających w pełni elektryczny napęd zużycie energii ma być o około 80 proc. niższe niż w przypadku autobusów z silnikiem wysokoprężnym.

Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.