Tauron uruchamia stacje ładowania i elektryczny carsharing

Tauron uruchamia stacje ładowania i elektryczny carsharing
Fot. Tauron

Łącznie 23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego w Katowicach przez Tauron i ING Bank Śląski systemu elektromobilności. Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom szczytu klimatycznego COP24.

Jak podaje Tauron, uruchomiona w Katowicach sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym. Infrastruktura jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych.

Stacje ładowania usytuowane są w centrum miasta m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House przy ulicy Sokolskiej, a także w poszczególnych dzielnicach Katowic, na osiedlach Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.

REKLAMA

Uruchomiony przez nas program to pierwszy krok ku budowie miasta przyszłości. Rozwiązania z obszaru Smart City, które tworzymy w spółce Tauron Dystrybucja Serwis powinny ułatwić życie w mieście – zapowiada Michał Koszałka, prezes Tauron Dystrybucja Serwis i Magenta Grupa Tauron.

Nasze zaangażowanie w tematykę zrównoważonego rozwoju wynika z naszych przekonań, które kształtują strategię ING. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest odpowiedzialny i aktywny udział w inicjatywach poprawiających jakość życia nas wszystkich – mówi Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.

REKLAMA

Od 3 grudnia Tauron i ING Bank Śląski udostępnią mieszkańcom i gościom odwiedzającym Katowice dziesięć samochodów elektrycznych – pięć BMW i3 i pięć Renault ZOE. Chętni na wypróbowanie  pojazdów będą mieli do dyspozycji aplikację testową eCar od Taurona, która pozwoli wypożyczyć, uruchomić i oddać samochód. Tego samego dnia pięć samochodów e-Golf i pięć Nissanów Leaf  drugiej generacji, zostanie udostępnionych uczestnikom szczytu klimatycznego COP24.

Tauron zapewnia, że projekt w Katowicach to początek budowy oferty dotyczącej elektromobilności. System ładowarek i sprzężona z nim usługa carsharingu traktowane są jako pilotaż kompetencyjny. Grupa chce zebrać doświadczenia zarówno z zakresu obsługi floty samochodów elektrycznych, jak i przetestować oprogramowanie służące do zarządzania infrastrukturą oraz procesem ładowania.

W Katowicach będą testowane samochody czterech najpopularniejszych w Polsce marek samochodów elektrycznych, a także ładowarki różnych producentów. Taki układ umożliwi sprawdzenie funkcjonowania całego systemu w różnych konfiguracjach, a ponadto pozwoli na ocenę wpływu wykorzystania samochodów elektrycznych na pracę sieci elektroenergetycznych w rzeczywistych warunkach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o