Miejski przewoźnik z Tallinna chce mieć tylko autobusy na prąd

Miejski przewoźnik z Tallinna chce mieć tylko autobusy na prąd
Fot. Solaris

Operator transportu publicznego w stolicy Estonii, firma Tallinna Linnatranspordi AS (TLT), do 2035 r. planuje posiadać flotę składającą się wyłącznie z pojazdów elektrycznych. Wiąże się to z zamiarem zakupu od 650 do 700 autobusów zeroemisyjnych podaje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Docelowo TLT zamierza zrezygnować zarówno z konwencjonalnych pojazdów spalinowych, autobusów zasilanych gazem ziemnym, jak również trolejbusów.

Spółka dostrzega obecnie znaczne różnice w cenach pojazdów zeroemisyjnych i zakłada, że realizacja jej planów będzie możliwa dzięki postępującemu spadkowi kosztów zakupu EV.

REKLAMA
REKLAMA

TLT w porozumieniu z kontrolowanym przez państwo koncernem energetycznym Eesti Energia zamierza początkowo wdrożyć projekt pilotażowy. Autobusy elektryczne będą testowane na dwóch trasach w Tallinnie. Partnerzy chcą ponadto wybrać najbardziej optymalne rozwiązania w zakresie ładowania pojazdów zeroemisyjnych.

Według planów, pierwsza partia składająca się z ok. 10 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą może trafić do stolicy Estonii w 2020 r.

Tallinn nie jest jedyną estońską metropolią zainteresowaną rozwojem elektromobilności. Na początku września 2018 r. w Tartu, drugim co do wielkości mieście w kraju, rozpoczęły się testy elektrycznego Solarisa Urbino 12 electric. Próby pojazdu potrwają łącznie rok. Solaris dostarczył wcześniej do Tallinna ponad 50 trolejbusów.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych