300 mln zł na elektryczne autobusy i stacje ładowania

300 mln zł na elektryczne autobusy i stacje ładowania
Fot. Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie

Do końca stycznia trwa nabór wniosków w konkursie na dotacje, za które samorządy będą mogły kupić autobusy elektryczne albo trolejbusy wyposażone w baterie. W ramach dofinansowania można też zbudować stacje ładowania informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Jak podaje resort inwestycji i rozwoju, konkurs prowadzony w ramach unijnego Programu Operacyjnego„Infrastruktura i Środowisko” jest otwarty dla miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych, jak i dla miast średnich tracących swoje funkcje gospodarcze. Jedno miasto może złożyć jeden wniosek o dofinansowanie, przy czym wsparcie Unii Europejskiej wynosi maksymalnie 85 proc. kosztów inwestycji.

Samorząd może kupić nowe autobusy elektryczne albo nowe trolejbusy, które mają własne baterie. Wszystkie pojazdy będą musiały spełniać wymogi programu „Dostępność Plus”, np. w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Termin składania wniosków w konkursie, którego budżet wynosi 300 mln zł, upływa 31 stycznia br. Instytucją organizującą konkurs jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wylicza, że w konkursie mogą wystartować 122 miasta średnie, które zgodnie z analizą wykonaną przez Polską Akademię Nauk w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Miasta średniej wielkości były przede wszystkim beneficjentami programów regionalnych, którymi zarządzają władze poszczególnych województw.

Od 2017 r. dla tych miejscowości dedykowane jest specjalne wsparcie – „Pakiet dla średnich miast” – który daje możliwość realizacji wielu inwestycji publicznych w ramach krajowych programów operacyjnych.

Jak zaznacza Ministerstwo, to nie pierwszy konkurs z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na rozwój komunikacji miejskiej. Do tej pory z dofinansowania na transport publiczny z PO IiŚ korzystały miasta wojewódzkie i otaczające je gminy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.