Kolejny kraj UE wprowadza dopłaty na zakup elektryków

Kolejny kraj UE wprowadza dopłaty na zakup elektryków
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Rząd Luksemburga wprowadził nowy program subsydiów na pojazdy całkowicie elektryczne oraz hybrydy typu plug-in zarejestrowane w tym kraju pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2019 r. informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Model oparty na zachętach podatkowych został zastąpiony systemem premii. Wysokość pomocy finansowej różni się w zależności od rodzaju pojazdu. Nowy program jest częścią rządowej strategii mającej na celu rozwój elektromobilności i dekarbonizację sektora transportu.

Nabywcy dostawczych i osobowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) oraz modeli zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV) mogą liczyć na grant w wysokości 5 tys. euro. Z kolei kupujący hybrydy typu plug-in, które emitują co najwyżej 50 g CO2 na każdy przejechany kilometr, otrzymają 2,5 tys. euro.

REKLAMA
REKLAMA

Bonus w wysokości do 500 euro (25 proc. ceny pojazdu pomniejszonej o podatek VAT) przysługuje natomiast właścicielom m.in. elektrycznych quadów, motocykli, lekkich motocykli (125 cm3) lub motorowerów.

System wsparcia obejmuje osoby, które zarejestrowały pojazd w Luksemburgu i posiadają go co najmniej 7 miesięcy.

Użytkownicy EV na terenie Luksemburga mają do dyspozycji m.in. sieć ładowania należącą do operatora Chargy. Spółka posiada obecnie 277 stacji, w 2019 r. zamierza zainstalować kolejne 200, a do roku 2021 jej sieć będzie się składać łącznie z 800 ogólnodostępnych ładowarek.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych