Dofinansowanie z NFOŚiGW na kogenerację z odpadów

Dofinansowanie z NFOŚiGW na kogenerację z odpadów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Dzięki dofinansowaniu w postaci dotacji i preferencyjnej pożyczki z NFOŚIGW, w Tarnowie powstanie kogeneracyjna instalacja do produkcji energii elektrycznej i ciepła z odpadów.

Dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kogeneracyjna inwestycja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie pochłonie 200 mln zł i zapewni około 30 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło.

Spalarnia w technologii tzw. pre-RDF (ang. Refused Derived Fuel) zastąpi obecnie eksploatowane źródła węglowe. Jej roczną wydajność szacuje się na 40 tys. ton paliwa przetwarzanego wytworzonego z lokalnych odpadów komunalnych.

REKLAMA

Wykorzystanie śmieci ma skutkować m.in. zmniejszeniem emisji pyłów oraz ograniczeniem masy składowanych na wysypiskach odpadów o ponad 34,5 tys. ton/rok. Moc cieplna, jaką osiągnie instalacja, wyniesie 20 MWt, natomiast moc elektryczna 3,5 MWe. Szacowana produkcja ciepła to ponad 297 tys. GJ rocznie, a energii elektrycznej – około 12 tys. MWh/rok.

Na budowę instalacji kogeneracyjnej produkującej energię z odpadów w Tarnowie NFOŚiGW przyznał ci dofinansowanie w wysokośponad 165 mln zł. MPEC w Tarnowie otrzyma 20 mln zł dotacji i ponad 145 mln zł niskooprocentowanej pożyczki.

REKLAMA

Wykorzystanie ciepła z odpadów, tam gdzie istnieje infrastruktura pozwalająca na całoroczne pożytkowanie produkowanej energii cieplnej, wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i stanowi niejako „domknięcie” systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – komentuje Dominik Bąk, prezes NFOŚiGW.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie zaopatruje w ciepło ponad 80 tys. mieszkańców Tarnowa, Niedomic i Żabna oraz kilkadziesiąt dużych przedsiębiorstw i instytucji publicznych działających na terenie miasta Tarnowa. Tym samym tarnowski MPEC dostarcza ciepło systemowe do ogrzania ponad 2,1 mln m2 powierzchni.

Jednym z trzech akcjonariuszy spółki jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który posiada 39,3 proc. udziałów. W latach 2000-2004 w ramach wejścia kapitałowego NFOŚiGW zainwestował 18 mln zł, które – jak zapewnia Fundusz – wywołały impuls rozwojowy spółki, którego początkiem była kompleksowa modernizacja tarnowskiego systemu przesyłu ciepła.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.