W Świdwinie powstanie biogazownia rolnicza za 6 mln euro

W Świdwinie powstanie biogazownia rolnicza za 6 mln euro
spd biogas, flickr cc

Esperotia Energy Investments S.A., Spółka notowana na rynku NewConnect od lipca 2012 r., działająca w branży Odnawialnych Źródeł Energii, poinformowała o podpisaniu przez jej spółkę zależną Carbo Bio Sp. z o.o. umowy z Funduszem Inwestycyjnym. Dzięki temu podmiot ten będzie posiadał środki finansowe, które przeznaczy na budowę biogazowni rolniczej w Świdwinie – informuje Esperotia Energy Investments S.A.

Carbo Bio Sp. z o.o. otrzyma od Funduszu finansowanie dłużne, które pozwoli Spółce na całościowe sfinansowanie budowy biogazowni rolniczej. Spółka miała już wybranego wcześniej Generalnego Wykonawcę dla tego projektu i dzięki pozyskanemu finansowaniu wkrótce rozpocznie się budowa.

– Po długich poszukiwaniach udało nam się znaleźć inwestora zainteresowanego tym sektorem w Polsce, co nie było łatwe ze względu na sytuację prawną branży. Fundusz jest gotowy finansować również kolejne projekty realizowane przez nas w Polsce i w Bułgarii – mówi Agnieszka Król, Prezes Zarządu Spółki Esperotia Energy Investments S.A.

REKLAMA

Generalnym Wykonawcą biogazowni w Świdwinie będzie czeska firmą B&B systems plus, a.s., a szacunkowa wartość budowy wyniesie ok. 6 mln EUR. B&B systems plus, a.s., specjalizuje się w Generalnym Wykonawstwie elektrowni fotowoltaicznych, systemów fotowoltaicznych, biogazowni rolniczych oraz linii do produkcji pelletu. Firma ta realizuje projekty m.in. w Czechach, Polsce, Słowacji, Rumunii, Macedonii, Serbii oraz na Ukrainie.

REKLAMA

Biogazowania rolnicza w Świdwinie będzie pierwszą działająca biogazownią w portfelu Emitenta i będzie miała istotny wpływ na wartość oraz poprawę cash flow.

– B&B systems ma duże doświadczenie w budowie biogazowni w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to partner doświadczony, współpracujący z najlepszymi dostawcami technologii, który gwarantuje nam sukces tego projektu – dodaje Król.

Esperotia Energy Investments S.A. tworzy Grupę Kapitałową, w skład której wchodzą spółki celowe przeznaczone do realizacji projektów biogazowni rolniczych zarówno w Polsce, jak i w Bułgarii.

Esperotia Energy Investments S.A.