REKLAMA
 
REKLAMA

Rusza budowa kolejnej biogazowni PGB

Rusza budowa kolejnej biogazowni PGB
Fot. PGB

Polska Grupa Biogazowa (PGB) rozpocznie budowę swojej 19. biogazowni w Polsce. Instalacja o mocy 1 MW ma powstać w województwie warmińsko-mazurskim.

Należąca do koncernu TotalEnergies, wiodącego producenta biometanu we Francji, Polska Grupa Biogazowa w Polsce jest właścicielem 18 biogazowni o łącznej mocy 19 MW. Dwie kolejne biogazownie powstaną w Półwsi w województwie warmińsko-mazurskim i w Bagdadzie w województwie wielkopolskim. Ponadto PGB podała, że projektuje jeszcze kilkanaście innych inwestycji.

Niedawno oddano do użytku instalację PGB w Gołoszycach, a tymczasem wmurowano już kamień węgielny pod nową biogazownię grupy w Półwsi. Ta kogeneracyjna jednostka o mocy 1 MW będzie produkowała rocznie ponad 8,3 GWh energii elektrycznej i prawie 8 GWh ciepła. Uruchomienie biogazowni zaplanowano na czwarty kwartał 2024 r.

REKLAMA

Potencjał biogazu w Polsce

Z uwagi na zakłócenia w dostawach gazu na europejskim rynku energii unijny plan REPowerEU zakłada rozwój potencjału wytwarzania biometanu do poziomu 35 mld m3 do 2030 r.

Polska dysponuje dużym potencjałem produkcji biogazu, czwartym wśród państw członkowskich Unii. Według naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nasz kraj może produkować około 8 mld m3 biogazu rocznie. Osiągnięcie tego poziomu będzie jednak wymagało wielu inwestycji. Działania PGB na tym polu doskonale wpisują się w tę strategię.

REKLAMA

Biogaz dzięki swemu szerokiemu zastosowaniu – od zbiórki odpadów organicznych, poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, po produkcję naturalnego nawozu pofermentacyjnego – stanowi ważne ogniwo gospodarki o obiegu zamkniętym. Z jego dobrodziejstw korzysta cała społeczność lokalna. Rozwój biogazowni i całego sektora nie tylko promuje energię odnawialną, lecz również tworzy nowe miejsca pracy – powiedziała Sabine Dujacquier, zastępca dyrektora generalnego Polskiej Grupy Biogazowej SA.

20 TWh biogazu rocznie do 2030

TotalEnergies jest wiodącym podmiotem europejskiego sektora biogazu, a jego moce produkcyjne sięgają 1,1 TWh. Firma prowadzi działalność w obrębie całego łańcucha wartości – od opracowania projektów po obrót odnawialnym gazem i jego produktami ubocznymi, takimi jak bionawozy i bioCO2.

 Celem TotalEnergies na rok 2030 jest osiągnięcie łącznej mocy produkcyjnej brutto na poziomie 20 TWh ekwiwalentu biometanu i udziału kapitałowego w produkcji (equity production) rzędu 10 TWh – powiedział Olivier Guerrini, wiceprezes ds. biogazu w TotalEnergies i przewodniczący Rady Nadzorczej PGB.

20 TWh biogazu to równowartość rocznego zapotrzebowania na ten gaz 4 mln francuskich konsumentów. Taka ilość biogazu pozwoli ograniczyć emisję CO2 o około 4 mln ton.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA