REKLAMA
 
REKLAMA

Francuski gigant przejmuje inwestycje na polskim rynku OZE

Francuski gigant przejmuje inwestycje na polskim rynku OZE

TotalEnergies przejął największego w Polsce producenta biogazu – Polską Grupę Biogazową. Do tego francuski koncern kupił w naszym kraju pakiet projektów solarnych o łącznej mocy 200 MW.

Francuski koncern podkreśla, że przejęcie Polskiej Grupy Biogazowej (PGB) zwiększa jego zdolności produkcyjne w zakresie biogazu do 1,1 TWh, a transakcja zapewni mu wiodącą pozycję na polskim rynku biogazu. TotalEnergies zaznacza, że pod względem potencjału produkcji biogazu i biometanu polski rynek uznawany jest za czwarty w Europie – możliwości wytwórcze szacowane są na blisko 100 TWh.

Polska Grupa Biogazowa zatrudnia 130 pracowników w kilku regionach Polski. Firma przede wszystkim wytwarza odnawialną energię cieplną i elektryczną z biogazu pochodzącego z odpadów organicznych. Dysponuje 17 działającymi instalacjami produkcyjnymi i jedną w budowie. Ich łączna zdolność do produkcji energii wynosi 166 GWh rocznie. W portfelu PGB znajdują się również 23 projekty w fazie rozwoju.

REKLAMA

Nie tylko biogaz

Oprócz wykupienia PGB francuski koncern postanowił zdecydowanie wejść na polski rynek energii słonecznej. Nabył sześć projektów solarnych w fazie rozwoju, których zainstalowana moc ma wynosić łącznie 200 MW.

Pierwsze farmy fotowoltaiczne, zlokalizowane w północnej i zachodniej Polsce, mają zostać uruchomione do 2025 roku.

Umowy te pokazują zaangażowanie TotalEnergies w rozwój działalności w zakresie odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz w całej Europie w celu wsparcia europejskiego Zielonego Ładu. Zakup istniejącej spółki z doświadczonym zespołem i osiągnięciami na rynku biogazu oraz inwestycja w solarne źródła energii pozwala wesprzeć Polskę w planach rozwoju projektów związanych z energią odnawialną i wzmacnia suwerenność energetyczną kraju – powiedział Stéphane Michel, prezes obszaru Gas, Renewables & Power w TotalEnergies.

REKLAMA

Przedstawiciel spółki informuje ponadto, że zamierza ona wykorzystać swoje doświadczenie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. W tym celu nawiązała już wcześniej partnerstwo z KGHM.

 

mapa - portfolio TotalEnergies w Polsce (projekty biogazowe i solarne)
źródło: TotalEnergies

Potentat na rynku OZE

TotalEnergies jest jednym z liderów produkcji biogazu w Europie. Obecnie jego zdolności produkcyjne są szacowane na 1,1 TWh. Dąży do zdobycia znaczącej pozycji na arenie międzynarodowej dzięki współpracy m.in. z Clean Energy w Stanach Zjednoczonych.

Francuska grupa działa w całym łańcuchu wartości – od rozwoju projektu do sprzedaży biogazu i jego produktów ubocznych (bionawozy, bioCO2). Zamierza produkować co najmniej 20 TWh energii rocznie do 2030 roku.

Na koniec 2022 roku moc zainstalowana brutto aktywów TotalEnergies w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z różnych źródeł odnawialnych wyniosła 17 GW. Celem jest osiągnięcie 35 GW mocy produkcyjnej brutto ze źródeł odnawialnych i magazynowania do 2025 roku i 100 GW do 2030 roku. To miałoby dać francuskiej grupie miejsce w pierwszej piątce światowych producentów energii elektrycznej z wiatru i słońca.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Polacy nadal murzynami w swoim kraju – kolonii zachodnich sąsiadów.

A kto to sprzedał i za ile? Nie warto mieć nic swojego?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA