REKLAMA
 
REKLAMA

Litwini rozwijają produkcję biometanu w krajach bałtyckich. Trafi on do Europy

Litwini rozwijają produkcję biometanu w krajach bałtyckich. Trafi on do Europy
Fot. Green Genius

Międzynarodowy deweloper odnawialnych źródeł energii, Green Genius, posiada największe portfolio biogazowni w krajach bałtyckich. Firma planuje zmodernizować większość swoich zakładów, aby przygotować je do produkcji biometanu.

Spośród 11 zakładów, które działają na Litwie, siedem zostanie zmodernizowanych, aby były gotowe do produkcji biometanu. W najbliższym czasie Green Genius planuje także wybudować kolejny zakład. Łączny planowany koszt inwestycji sięgnie 35 mln euro. Proces przekształcenia portfolio Green Genius na Litwie w kierunku produkcji biometanu rozpocznie się już w tym roku i potrwa dwa lata.

Szacuje się, że osiem biometanowni będzie rocznie produkować około 150 GWh biometanu. Trafi on na rynki europejskie.

REKLAMA

Biometanownie w Polsce

Green Genius planuje również inwestycje w biometanownie na innych rynkach i – mimo odmiennych rozwiązań prawnych – rozważa takie projekty również w Polsce.

Litewskie prawo przewiduje zastosowanie uproszczonych procedur środowiskowych, sprzyjając szybkiemu rozwojowi sektora OZE. Trwają one zwykle około 4-6 miesięcy, dzięki czemu możemy znacznie skrócić czas realizacji projektów i dynamiczniej realizować inwestycje w źródła odnawialne. Dla porównania w Polsce przy obowiązkowej ocenie oddziaływania na środowisko czas rozwoju projektu wydłuża się nawet od jednego do dwóch lat – tłumaczy prezes Green Genius Ruslanas Sklepowicz.

Od roku w Turowcu na Lubelszczyźnie działa biogazownia Green Genius o mocy prawie 1 MW. Pierwsza biogazownia dewelopera w naszym kraju produkuje biometan z wykorzystaniem lokalnych produktów rolnych i odpadów przemysłu spożywczego.

Wykorzystanie odpadów rolniczych

Inwestycje w biometanownie wspierają realizację celów klimatycznych, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie wykorzystują odpady rolnicze, co pozwala zwiększyć rentowność tego sektora gospodarki. Działalność biometanowni zwiększa także bezpieczeństwo energetyczne, redukując zapotrzebowanie firm na paliwa kopalne importowane z zagranicy.

REKLAMA

Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany na rynku energii, które kazały nam na nowo spojrzeć na perspektywy branży biometanu. Agresja Rosji na Ukrainę na nowo zdefiniowała postulat zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz budowy i rozwoju własnych źródeł energii. To kluczowe z perspektywy całej Unii Europejskiej, by zastąpić sprowadzany, naturalny gaz własnym surowcem. Dodatkowo konieczność realizacji celów środowiskowych w transporcie tworzy nowe perspektywy wykorzystania biometanu również w tym sektorze gospodarki – mówi Ruslanas Sklepowicz.

Biometanownie tworzą także wartość dla społeczności, oferując nowe, lokalne miejsca pracy.

Polski potencjał biometanu

Jak wynika z raportu European Biomethane Association (EBA), do 2050 r. Unia Europejska jest w stanie zastąpić import gazu ziemnego z Rosji wykorzystaniem swojego potencjału biometanowego.

Polska jest jednym z pięciu krajów z największym potencjałem w tym obszarze – obok Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Szacuje się, że mogłaby produkować nawet 3 mld m3 biometanu rocznie w 2030 r. Według EBA do 2050 r. polski potencjał biometanu wzrośnie do poziomu niemal 9 mld m3.

315 GWh zielonej energii

Green Genius to firma z sektora odnawialnych źródeł energii. Rozwija, buduje i eksploatuje projekty energetyczne oparte na energii słonecznej, wiatrowej, biogazie i zielonym wodorze.

Deweloper należący do grupy Modus Group poza Polską działa w ośmiu krajach europejskich, na których ma aktywa o mocy ponad 2,6 GW na różnych etapach rozwoju i budowy. W Polsce  od 2019 r. firma zrealizowała projekty o mocy ponad 250 MW w energetyce słonecznej i eksploatuje biogazownie o mocy 1 MW. Green Genius rocznie generuje około 315 GWh zielonej energii, co pozwala ograniczyć emisje o ponad 210 tys. ton CO2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA