PE za zakazem stosowania oleju palmowego w biopaliwach

PE za zakazem stosowania oleju palmowego w biopaliwach
Pixabay

Podczas odbywającej się w tym tygodniu sesji Parlamentu Europejskiego europosłowie zagłosowali za wycofaniem oleju palmowego jako komponentu biopaliw, co miałoby nastąpić do końca obecnej dekady.

Europarlament zaapelował o stopniowe odchodzenie od wykorzystywania oleju w paliwach do 2020 r. i certyfikację produktów, które go zawierają. Europosłowie opowiedzieli się również za wdrożeniem systemu ściślejszej kontroli biopaliw i pochodzenia znajdujących się w nich komponentów.

Plantacje oleju palmowego, z którego produkowane są biopaliwa, znajdują się głównie w Indonezji i Malezji. Jest on sprowadzany do Europy z Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

REKLAMA

Parlament Europejski informuje, że plantacje olejowca, z którego pozyskuje się olej palmowy, zagrażają bezcennym tropikalnym ekosystemom, które pokrywają niemal 7 proc. powierzchni ziemi. Produkcja oleju skutkuje wycinką drzew, zwiększonym ryzykiem pożarów lasów, wysychaniem rzek, torfowisk i wód podziemnych, erozją gleby, zanieczyszczeniem dróg wodnych i wyniszczaniem rzadkich naturalnych siedlisk zwierząt. Wyrąb lasów deszczowych zagraża wielu gatunkom zwierząt takim jak nosorożce, tygrysy i orangutany.

REKLAMA

Europarlament podkreśla, że w ostatnich latach zużycie oleju palmowego wzrasta, przy czym w porównaniu do 2010 r. wzrosło dwukrotnie, a szacuje się, że do 2050 r. może ponownie się podwoić. Niemal połowa oleju sprowadzanego do Europy jest wykorzystywana do produkcji paliw – to wzrost o 34 proc. w porównaniu do 2010 r.

Unia Europejska jest drugim konsumentem oleju palmowego na świecie. Mimo to stara się być głównym graczem w wysiłkach zmierzających do ograniczenia jego konsumpcji. Uważam, że Parlament Europejski powinien stawiać sobie ambitne cele. W biopaliwach nie powinno być oleju palmowego – komentowała podczas sesji Parlamentu Europejskiego czeska europosłanka Kateřina Konečná, autorka sprawozdania, które było podstawą do głosowania na posiedzeniu plenarnym Europarlamentu.

Wdrożeniem mechanizmów, które pozwolą na wycofanie oleju palmowego z biopaliw stosowanych na terenie Unii Europejskiej powinna teraz zająć się Komisja Europejska. Rezolucja europarlamentu nie jest jednak wiążąca dla KE.

red. gramwzielone.pl