Energia z biogazowni zasili rzeszowskie GDDKiA

Energia z biogazowni zasili rzeszowskie GDDKiA
Fot. Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie zasilany energią z biogazowni rolniczej. To prawdopodobnie pierwsza w kraju umowa na zakup energii z instalacji odnawialnego źródła energii przez jednostkę administracji publicznej.

Zakupy energii odnawialnej w ramach dwustronnych umów między operatorami instalacji OZE i odbiorcami końcowymi są coraz bardziej popularne, stając się atrakcyjne nie tyko wizerunkowo, ale również finansowo.

Do pierwszej transakcji tego typu, gdzie wytwórcą i ostatecznym nabywcą energii z OZE są jednostki instytucjonalne, doszło pod koniec zeszłego roku dzięki współpracy biogazowni Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski, GDDKiA Oddział w Rzeszowie, spółki obrotu Energia Polska oraz autora nowego modelu współpracy mecenasa Michała Tarki z Kancelarii Prawnej BTK-Legal.

REKLAMA

– W wypracowanym modelu podmioty zainteresowane tańszą energią łączą się w pary ze źródłami OZE, w wyniku czego nabywca otrzymuje konkurencyjną cenowo energię elektryczną, a właściciel instalacji OZE generuje stabilnie przychody o ponad standardowej wartości w stosunku do średnich ofert z rynku. Dodatkowo, w ramach współpracy, klient może być wyposażony w gwarancje pochodzenia energii elektrycznej z OZE i używać nowoczesnego, ekologicznego wizerunku przed swoimi partnerami i klientami. Stanowi to wartość dodaną w takiej kooperacji – mówi mec. Michała Tarki z Kancelarii Prawnej BTK-Legal.

Produkcję energii biogazownia o mocy 0,6 MW, położona w Kostkowicach w woj. śląskim, rozpoczęła już w roku 2011. Wpis do rejestru biogazowni rolniczych uzyskano w roku 2016.

REKLAMA

Biogaz rolniczy produkowany w instalacji należącej do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej produktów ubocznych produkowanych na terenie gospodarstwa, a także kiszonek oraz produktów odzysku odpadów pochodzenia rolniczego.

Do tej pory instalacja produkowała rocznie około 4 GWh energii elektrycznej, z czego kilkanaście procent było zużywane na miejscu, a reszta trafiała do sieci elektroenergetycznej. Teraz część tej energii zasila już, od początku 2019 r., rzeszowski GDDKiA.

Łączenie w pary wytwórców OZE z klientami ze sfery administracji rządowej to nowość. Do tej pory to raczej duże korporacje poszukiwały rozwiązań typu PPA z wytwórcami – np. Mercedes-Benz w Jaworze będzie zasilany energią z farmy wiatrowej Taczalin należącej do grupy VSB. Przykład z południa Polski pokazuje, że grono zainteresowanych podobną współpracą może z powodzeniem poszerzać się także na sferę publiczną – dodaje mecenas Tarka.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.