Park wodny w Tychach samowystarczalny energetycznie

Park wodny w Tychach samowystarczalny energetycznie
Fot. Park Wodny Tychy

Dzięki inwestycjom we własne źródła energii miejska oczyszczalnia ścieków oraz zarządzany przez miasto park wodny w Tychach osiągnęły niezależność energetyczną.

Wodny Park Tychy został otwarty 30 kwietnia 2018 r. Od samego początku obiekt zasilany jest energią elektryczną i cieplną pochodzącą z własnych źródeł. Tylko w ciągu pierwszych 50 dni funkcjonowania Wodnego Parku Tychy w jego instalacji kogeneracyjnej odnawialnego źródła energii wyprodukowano ponad 856 MWh energii elektrycznej. Na potrzeby funkcjonowania obiektu zużyto ponad 652 MWh, a reszta trafiła do sieci elektroenergetycznej. W tym samym czasie wyprodukowano 3194 GJ energii cieplnej, z czego 426 GJ sprzedano do sieci ciepłowniczej.

Zarządca obiektu, Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. (RCGW), od 2006 roku jest producentem energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Biogaz powstaje w tyskiej oczyszczalni ścieków w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych.

REKLAMA

Dwie elektrownie biogazowe RCGW – w oczyszczalni i Wodnym Parku Tychy – połączone są sześciokilometrowym rurociągiem i zapewniają energię elektryczną i cieplną obu obiektom.

RCGW podaje teraz, że dzięki własnej generacji w elektrociepłowniach biogazowych w tyskiej oczyszczalni ścieków i w Wodnym Parku Tychy tylko od maja do grudnia 2018 r. udało się wyprodukować 20,5 GWh energii.

REKLAMA

– Do jej produkcji w tradycyjnej elektrowni węglowej trzeba by zużyć 5 415 ton węgla kamiennego, czyli 91 wypełnionych po brzegi wagonów kolejowych. Zastosowane rozwiązania znacząco przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w Tychach i okolicach. Uniknięta emisja dwutlenku węgla, wynikająca z zastosowania odnawialnych źródeł energii, od maja do grudnia 2018 r. wyniosła blisko 8 355 ton. Do powietrza, którym oddychamy nie przedostały się też pyły i inne zanieczyszczenia powstające w trakcie spalania węgla – wylicza Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. i dodaje, że oba obiekty są samowystarczalne energetycznie.

RCGW wylicza, że generacja pozwoliłaby pokryć potrzeby energetyczne 35-tysięcznego miasta. – Wysokowydajna produkcja biogazu pozwoliła na osiągnięcie bardzo dobrych wskaźników efektywności energetycznej. Produkowana przez nas nadwyżka energii elektrycznej została sprzedana do sieci Tauronu i od maja do grudnia 2018 r. wyniosła 1 800 MWh. To więcej niż zapotrzebowanie w tym czasie na energię elektryczną tyskich trolejbusów – dodaje Zbigniew Gieleciak.

Jednym z rozwiązań zastosowanych w Wodnym Parku Tychy jest m.in. odzysk energii cieplnej z rekuperacji. W praktyce ilość odzyskanej energii cieplnej w okresie od maja do grudnia 2018 r. pozwoliła na ogrzewanie basenu sportowego oraz basenu z ruchomym dnem bez użycia dodatkowych źródeł energii cieplnej.

RCGW  dodaje, że jego instalacje wzbudziły spore zainteresowanie gości szczytu klimatycznego COP24, który w grudniu odbywał się w Katowicach. – Podczas trwania szczytu i nieco wcześniej odwiedzili nas eksperci i dziennikarze m.in. z Niemiec, Holandii, Chin, Francji, Japonii i Tanzanii – podkreśla prezes miejskiej spółki.

redakakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.