Problemów biogazowni w Liszkowie ciąg dalszy

Problemów biogazowni w Liszkowie ciąg dalszy
Vortexrealm, wikimedia cc-by-3.0

{więcej}Produkcja energii w biogazowni w Liszkowie jest wygaszana po tym, jak nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu dopatrzyła się Agencja Rynku Rolnego (ARR). 

Agencja Rynku Rolnego po przeprowadzeniu kontroli wydała zakaz prowadzenia działalności w zlokalizowanej w powiecie inowrocławskim biogazowni w Liszkowie. 

REKLAMA

Wcześniej mieszkańcy Liszkowa skarżyli się na zapachy emitowane przez należącą do koncernu Enea biogazownię, a w wyniku kontroli ARR okazało się, że operator instalacji nie posiada pełnej dokumentacji dotyczącej wykorzystywanego w biogazowni substratu. 

REKLAMA

Enea odwołała się od decyzji ARR do Wójewódzkiego Sądu Administracyjnego, ten jednak podtrzymał decyzję Agencji. Wcześniej Enea zrezygnowała ze współpracy z operatorem biogazowni w Liszkowie, który był odpowiedzialny za błędy w zarządzaniu dokumentacją. 

– Właściciel zmienił już operatora, wprowadził zmiany w technologii, dostosowując ją do wymagań procesu fermentacji metanowej (właściwej dla tego typu instalacji), usprawnił urządzenia wchodzące w skład instalacji, co ma na celu jak najszybsze powtórne wznowienie pracy, zgodne z wszelkimi decyzjami administracyjnymi. Produkcja jest stopniowo wygaszana, tak by dostosować się do wymagań decyzji administracyjnych. Ze względu jednak na fakt, iż jest to proces biologiczny, natychmiastowe wykonanie decyzji mogłoby doprowadzić do szkód w środowisku naturalnym, do czego nie chcemy doprowadzić – informuje na łamach Gazety Pomorskiej Luiza Trocka z Biura Prasowego Enea. 
gramwzielone.pl