Dzisiaj sejmowe seminarium o rynku biogazowni. Czy przedstawiciele branży przekonają posłów do nowych rozwiązań?

Dzisiaj sejmowe seminarium o rynku biogazowni. Czy przedstawiciele branży przekonają posłów do nowych rozwiązań?
Agentur für Erneuerbare Energien e.V

{więcej}Dzisiaj o godz. 16 odbędzie się w Sejmie seminarium poświęcone rozwojowi rynku biogazowni rolniczych. 

Podczas spotkania zorganizowanego przez Parlamentarny zespół ds. energetyki przedstawiciele sektora biogazowego mają zaproponować nowe rozwiązania w ramach systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. 

REKLAMA

– Rynek zielonych certyfikatów ujawnił ewidentną ułomność systemu wsparcia w jego obecnym kształcie. Brak porozumienia pomiędzy resortami, które mają odmienne interesy w zakresie OZE, był na rękę tym, którzy najdłużej czerpali korzyści z systemu wsparcia zasilanego z publicznych środków – mówi portalowi Gramwzielone.pl Aleksander Duch z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego (PSPBR).

REKLAMA

Z inicjatywy PSPBR podczas dzisiejszego spotkania ma się odbyć dyskusja poświęcona przyszłości rynku biogazowni rolniczych w Polsce, w której wezmą udział także przedstawiciele resortów rolnictwa i gospodarki.

– W Niemczech działa prawie 8 000 biogazowni, a każdego kolejnego roku powstaje ponad 200. Są one tam uznawane za czynnik stabilizujący w tzw. „Energiewende” tj. procesie wygaszania przez Niemcy elektrowni atomowych. W przeciwieństwie do energii wiatrowej i słonecznej, posiadających w tym kraju aż 60 GW mocy, biogazownie są w stanie produkować prąd w sposób ciągły, przyczyniając się do stabilnej pracy systemu energetycznego. Ciekawe jak długo będą jeszcze traktowane po macoszemu przez nasze władze – zauważa Aleksander Duch. 
gramwzielone.pl