Producenci biomasy zapowiadają ogólnopolskie protesty i oczekują działań rządu

Producenci biomasy zapowiadają ogólnopolskie protesty i oczekują działań rządu
foto: MattJP, flickr cc-by-2.0

{więcej}Sytuacja producentów biomasy pogorsza się w wyniku wstrzymywania zakupu biomasy przez elektrownie i elektrociepłownie. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, produkcja biomasy w Polsce w 2012 roku wyniosła około 8 mln ton, tymczasem w tym roku zapotrzebowanie na biomasę energetyczną drastycznie spada. Elektrownie i elektrociepłownie znacząco ograniczają bowiem produkcję energii z biomasy i mogą jej w końcu całkowicie zaprzestać.

REKLAMA

W tej sytuacji szybko rozwijający się w ostatnich latach przemysł przetwórstwa i produkcji biomasy energetycznej staje przed widmem upadku, a producenci biomasy chcą przeprowadzić ogólnopolski protest, domagając się działań rządu. 

REKLAMA

Ograniczenie wykorzystania biomasy w elektrowniach i elektrociepłowniach branża biomasy wiąże ze spadkiem opłacalności tego rodzaju działalności spowodowanej rekordowym spadkiem cen zielonych certyfikatów, czego byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach. 

PAP zwraca także uwagę na fakt, że do ograniczania produkcji energii z biomasy przyczyniają się wyjątkowo niskie ceny zezwoleń na emisję CO2. W efekcie elektrowniom o wiele bardziej opłaca się produkcja energii wyłącznie z węgla – bez dodawania do niego droższej biomasy. Szacuje się, że cena węgla to około 13 zł/GJ, podczas gdy cena biomasy wynosi ponad 30 zł/GJ. 
gramwzielone.pl