Giełdę biomasy zorganizują sami producenci. W tym celu utworzą spółkę Parkiet Biomasy

Giełdę biomasy zorganizują sami producenci. W tym celu utworzą spółkę Parkiet Biomasy
EREC press

{więcej}Wczoraj odbyło się spotkanie poświęcone utworzeniu giełdowej platformy handlu biomasą. Ma nią zarządzać – przy wsparciu należącej do GPW spółki WSE InfoEngine – specjalnie powołany do tego celu podmiot, w którego skład wejdą sami producenci biomasy. 

O pomyśle utworzenia giełdy biomasy energetycznej mówi się już od wielu miesięcy, prace nad nią w ostatnim czasie nabrały jednak tempa. Wczoraj doszło do spotkania przedstawicieli branży producentów biomasy i Towarowej Giełdy Energii. Obok TGE w tworzeniu giełdowej platformy handlu biomasą biorą także Izba Rozliczeniowa Giedł Towarowych, Polskie Towarzystwo Gospodarcze Bioenergii Polbio reprezentujące producentów biomasy oraz spółka WSE InfoEngine należąca do grupy Giełdy Papierów Wartościowych. WSE InfoEngine ma odpowiadać za stworzenie internetowego systemu dla giełdy biomasy. 

REKLAMA

Pierwszym etapem instytucjonalizacji obrotu biomasą ma być utworzenie platformy obrotu dla kontraktów dwustronnych. – Po różnych naradach w ramach grupy GPW zdecydowaliśmy, że w przypadku towarów masowych w Polsce – węgla, biomasy, nawozów sztucznych i wielu innych – powinniśmy najpierw stworzyć w miarę płynny i przejrzysty rynek transakcji dwustronnych, a potem dopiero na bazie tego budować produkty standardowe, którymi może obracać giełda – wnp.pl cytuje Grzegorza Onichimowskiego, prezesa WSE InfoEngine i byłego prezesa Towarowej Giełdy Energii. 

REKLAMA

Rozwiązaniem, którego wdrożenie pomysłodawcy giełdy biomasy rozważają w celu jej utworzenia, jest utworzenie osobnej spółki zarządzającej platformą handlu biomasą. Producenci biomasy zrzeszeni w Polbio chcą, aby  platformą obrotu biomasy zarządzała spółka o nazwie Parkiet Biomasy, której kapitał akcyjny miałby wynieść 1 mln zł,.

– Nie chcielibyśmy dopuścić do monopolizacji tego podmiotu przez jakiegokolwiek gracza. Zakładamy, że maksymalny pakiet mógłby wynosić 250 tysięcy akcji. Tak żeby koncentracja kapitału nie przekroczyła 25 proc. Projekt jest otwarty. To jest w sumie pierwsza prezentacja propozycji skierowanej do państwa, do przemyślenia, do skonsultowania. Każdy zainteresowany podmiot może przystąpić do projektu. Bycie akcjonariuszem spółki nie będzie warunkiem koniecznym, aby uczestniczyć w obrocie na parkiecie biomasy – wnp.pl cytuje Jana Bociana, prezesa Polbio. 
gramwzielone.pl