Daikin przyspiesza z produkcją pomp ciepła w Czechach

Daikin przyspiesza z produkcją pomp ciepła w Czechach
Daikin

Japoński koncern planuje do 2025 roku pięciokrotnie zwiększyć produkcję pomp ciepła w swoim zakładzie w Brnie. W tym celu firma zainwestuje 50 mln euro. Daikin planuje uruchomenie fabryki pomp ciepła międzyy innymi w Polsce.

Inwestycja, która pozwoli Japończykom zwiększyć produkcję pomp ciepła, obejmie budowę dodatkowego budynku fabrycznego oraz nowych linii produkcyjnych. Przypomnijmy, że w czeskiej fabryce wytwarzane są jednostki wewnętrzne pomp ciepła powietrze-woda. Dzięki inwestycji w Brnie i okolicach  powstanie co najmniej 500 nowych miejsc pracy.

Nie tylko Czechy

REKLAMA

Na początku tego roku Daikin, jedyny producent na świecie, który projektuje i wytwarza urządzenia grzewcze, chłodzące i chłodnicze, jak również sprężarki i czynniki chłodnicze stosowane w tych technologiach, rozbudował swoje zakłady produkcji pomp ciepła w Belgii i Niemczech. Te decyzje są konsekwencją strategicznego planu firmy na rok 2025, którego celem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na pompy ciepła w Europie poprzez inwestycje w lokalne moce produkcyjne.

Daikin ma otworzyć fabrykę również w Polsce. W Ksawerowie pod Łodzią powstanie zakład, w którym Japończycy zamierzają produkować pompy ciepła. Będzie to największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pod Łodzią wytwarzane będą pompy ciepła oraz klimatyzatory/oczyszczacze powietrza bazujące na nowoczesnych mikrokanałowych wymiennikach ciepła (MCHX).

Daikin zainwestuje w Polsce około 310 mln euro (około 1,5 mld zł). Produkcja urządzeń ma ruszyć już za dwa lata, a zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2025 roku.

Blisko rynków sprzedaży

REKLAMA

Inwestycje w Czechach, Polsce, Niemczech oraz Belgii są wynikiem strategii koncernu, zgodnie z którą chce on rozwijać i wytwarzać produkty blisko rynków, które obsługuje. Firma chwali się, że sprzedawane w Europie wodne pompy ciepła do zastosowań mieszkaniowych są w 100 proc. tam projektowane i produkowane, co czyni Daikina wiodącym producentem tego rodzaju urządzeń na Starym Kontynencie.

Daikin to niejedyna japońska firma, która planuje zwiększyć moce produkcyjne pomp ciepła w Czechach. Inny japoński koncern, Panasonic, zamierza do 2026 roku zainwestować ponad 145 mln euro (około 682 mln zł) w produkcję pomp ciepła powietrze-woda (A2W) w zakładzie Panasonic AVC Networks Czech (PAVCCZ) w Czechach.

Produkcję jednostek wewnętrznych pomp ciepła typu powietrze-woda, zbierających i wykorzystujących ciepło z powietrza, Panasonic rozpoczął tam już w 2018 roku.

Inwestycja umożliwi PAVCCZ rozpoczęcie w przyszłym roku produkcji jednostek zewnętrznych – obok działającej już produkcji jednostek wewnętrznych. Celem firmy jest zwiększenie rocznych zdolności produkcyjnych do 500 tys. jednostek do marca 2026 roku.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.