Ministerstwo potwierdziło zmiany w dotacjach z Czystego Powietrza

Ministerstwo potwierdziło zmiany w dotacjach z Czystego Powietrza
Krzysztof Bolesta. Fot. Polsat News

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował o zmianach w zasadach dofinansowania w programie Czyste Powietrze.

W ostatnich miesiącach o programie Czyste Powietrze zrobiło się głośno głównie z powodu braku środków na bieżące wypłaty dotacji. Dziura finansowa w pewnym momencie miała sięgać nawet kilkuset milionów złotych. Aby ją załatać, Ministerstwo Klimatu i Środowiska pozyskało unijne środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Znaleźliśmy pieniądze. Gdy objąłem urząd, okazało się, że tych pieniędzy rzeczywiście nie było. Czekamy na pierwszy przelew z KPO. To będzie mniej więcej 3 mld euro. Od kwietnia zaczynamy nabór w programie FEnIKS i to jest dodatkowe 2 mld euro – powiedział wiceminister klimatu w programie Polsat News.

REKLAMA

Wiceminister klimatu ocenił, że te środki pozwolą na zabezpieczenie wypłat dotacji z programu Czyste Powietrze w tym roku. Resort klimatu ma jednocześnie pracować nad zabezpieczeniem środków na dofinansowanie w kolejnych latach.

Krzysztof Bolesta poinformował, że pozyskane unijne fundusze z KPO zostaną wykorzystane nie tylko w Czystym Powietrzu, ale także w innych programach dofinansowania na poprawę efektywności energetycznej domów.

– Będzie więcej pieniędzy na programy termomodernizacyjne. Jest ulga termomodernizacyjna, którą będziemy kontynuować. Już samo to pozwoli nam przyspieszyć termomodernizację budynków – powiedział Krzysztof Bolesta.

Jeden beneficjent = jedna dotacja

Przedstawiciel resortu klimatu poinformował, że wdrażane właśnie zmiany w zasadach dofinansowania z Czystego Powietrza mają na celu zablokowanie możliwości uzyskania dotacji przez jednego beneficjenta na kilka nieruchomości. Dotychczasowe zasady programu taką możliwość dawały.

– Pracujemy nad szeregiem zmian. Po pierwsze chodzi o zmiany, które mają uszczelnić ten program. Przez to, że progi dofinansowania są tak szczodre, program stał się bardzo atrakcyjnym miejscem do funkcjonowania różnych interesów. Ogłaszamy, że jedna osoba będzie mogła składać wniosek na jedną nieruchomość. Zdarzało się, że jedna osoba o niskich dochodach składała wnioski o dofinansowanie na przykład na pięć, sześć nieruchomości – powiedział Krzysztof Bolesta w programie Polsat News.

Dofinansowanie na pompy ciepła tylko z listy ZUM

Kolejna wprowadzana obecnie zmiana w programie Czyste Powietrze – z okresem przejściowym do końca czerwca – zakłada możliwość uzyskania dofinansowania na pompy ciepła wyłącznie znajdujące się na uszczelnionej liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Więcej na temat wymogów, które będą musiały spełnić pompy ciepła dofinansowane w programie Czyste Powietrze, w artykule: Dotacje na pompy ciepła w 2024. Będą zmiany.

To jest lista, na którą trafią tylko urządzenia posiadające badania certyfikowanych jednostek – powiedział Krzysztof Bolesta.

REKLAMA

Jak podkreślił wiceminister klimatu, dotychczas były przypadki, że z dofinansowaniem z Czystego Powietrza były montowane pompy posiadające na etykietach odpowiednie parametry, jednak po zainstalowaniu okazywało się, że tych parametrów nie spełniały.

Tego typu pompy są oczywiście bardzo tanie, więc są bardzo atrakcyjne właśnie dla części instalatorów, którzy zarabiają na najbiedniejszych ludziach – powiedział wiceminister klimatu.

Wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA, a wynik badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia.

NFOŚiGW informuje, że badania pomp ciepła mają potwierdzać parametry dla klimatu umiarkowanego zarówno dla zastosowań średnio jak i niskotemperaturowych.

Wejście w życie nowych zasad w programie Czyste Powietrze ma nastąpić 22 kwietnia, natomiast zakończenie okresu przejściowego zostało zaplanowane na 13 czerwca 2024 r.

Ponad 800 tys. wniosków o dofinansowanie

W programie Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domów jednorodzinnych oraz wymianę starych źródeł ogrzewania na paliwo stałe na bardziej ekologiczne źródła ciepła (oprócz niego można też otrzymać dofinansowanie na mikroinstalację fotowoltaiczną).

Maksymalna wysokości bezzwrotnego dofinansowania w Czystym Powietrzu w przeliczeniu na jednego beneficjenta może sięgać nawet 136,2 tys. zł w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania. Poziom ten jest uzależniony od dochodów wnioskodawcy. Czym są one niższe, tym wyższe dofinansowanie przysługuje.

Do 8 marca w programie Czyste Powietrze złożono już 800,9 tys. wniosków o dofinansowanie w łącznej wysokości 24,1 mld zł. Do tego czasu podpisano 674,3 tys. umów o dofinansowanie na kwotę 18,5 mld zł.

W obecnie prowadzonej edycji programu, która rozpoczęła się przed rokiem, średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie ma wynosić około 41 tys. zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.