Gigafactory – największy na świecie budynek zero-energetyczny z pompami ciepła

Gigafactory - największy na świecie budynek zero-energetyczny z pompami ciepła
Fot. Tesla

Największa na świecie fabryka akumulatorów  o nazwie Gigafactory, budowana przez firmę Tesla w Newadzie, jest ważnym elementem strategii budowy rynku samochodów elektrycznych, ale również budynków samowystarczalnych energetycznie.

Planowana roczna zdolność produkcyjna fabryki baterii to 35 gigawatogodzin (GWh). Gigafactory będzie produkować akumulatory znacznie mniejszym kosztem niż inni wytwórcy, między innymi dzięki innowacyjnej produkcji, zmniejszeniu ilości odpadów oraz ulokowaniu całej linii produkcyjnej pod jednym dachem.

Oczekuje się, że koszt wytwarzania wynikający ze skali produkcji obniży się o ok. 30 proc., a wielkość produkcji będzie porównywalna z globalną produkcją akumulatorów w 2013 r.

REKLAMA

Docelowo będzie to nie tylko jeden z największych budynków na świecie, ale także największy budynek w tzw. standardzie zero-energetycznym – będzie produkował więcej energii ze źródeł odnawialnych niż sam jej zużywa. Co ważne Gigafactory będzie też budynkiem nieemitującym dwutlenku węgla.

REKLAMA

Oprócz tego, że cały budynek będzie pokryty panelami fotowoltaicznymi, za ogrzewanie i chłodzenie budynku będą odpowiadać pompy ciepła. Uzupełnieniem systemu będą duże magazyny energii elektrycznej, które umożliwią nieprzerwane zasilanie obiektu przez cały rok.

Rozwiązanie zastosowane w fabryce Tesli w Newadzie jest dobrą wskazówką, w jakim kierunku powinna iść budowa nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Tzw. pakiet zimowy, przygotowany w 2016 roku przez Komisję Europejską, zwraca uwagę na duży potencjał zastosowania pomp ciepła w obiektach przemysłowych.

Szerokie zastosowanie pomp ciepła w obiektach mieszkalnych i przemysłowych pozwoli łatwiej osiągnąć cele ochrony klimatu, związane z koniecznością odejścia od spalania paliw kopalnych w latach 2050-60.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła „PORT PC”