Pompa ciepła: najbardziej oszczędne źródło ogrzewania? Dotacje 30-90 proc.

Pompa ciepła: najbardziej oszczędne źródło ogrzewania? Dotacje 30-90 proc.
Fot. Solsum

Od września br. można w trybie ciągłym składać elektroniczne wnioski do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie związane m.in. z wymianą starego źródła ciepła, jak i zakupem oraz montażem nowych źródeł spełniających wymagania programu. Celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

Kluczem do sukcesu tego pionierskiego projektu w większej części jest modernizacja układów grzewczych, jak także implikowanie energooszczędnych rozwiązań w nowobudowanych obiektach. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych oraz do osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy. Minimalna kwota dofinansowania w formie dotacji lub pożyczki wynosi 7 tys. zł. Jeżeli koszty realizacji przekraczają maksymalną możliwą kwotę dofinansowania, tj. 53 tys. zł, dodatkowe koszty mogą być wspomagane w formie pożyczki.

Warto zauważyć, iż wielkość dofinansowania jest ściśle zależna od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, liczonym zgodnie z metodyką opisaną w instrukcji do wypełniania wniosku (ogólne zasady są podobne jak w przypadku programu 500 + :).
 

REKLAMA

Więcej informacji o programie „Czyste powietrze” na stronach Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Stosując pompę ciepła powietrze/woda, decydujesz się na ciekawą technologię ogrzewania

Nasze środowisko jest pełne energii. Aby móc je wykorzystywać dla systemu ogrzewania, wykorzystuje się coraz częściej i coraz chętniej powietrzne pompy ciepła. Mogą one w łatwy sposób wykorzystać energię zgromadzoną w powietrzu, na dodatek bez żadnych urzędowych pozwoleń czy kosztownych przedsięwzięć budowlanych (jak odwiert czy układanie kolektorów ziemnych).

Pompy powietrze/woda pobierają energię bezpośrednio z powietrza i pozwalają realizować w wygodny sposób ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zasadę działania pompy ciepła można zobaczyć w poniższym filmie.

 

Nowoczesna technologia jak sprężarka ZUBADAN INVERTER zapewnia maksymalnie wydajną pracę także w trudnych warunkach klimatycznych. Ta wyjątkowa na skalę światową zaleta czyni powietrzno-wodne pompy ciepła ECODAN absolutnie niezawodnym rozwiązaniem o prawie nieograniczonym spektrum zastosowania, zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Decydującym aspektem dla przeprowadzenia skutecznej pod względem energetycznym modernizacji jest prawidłowy dobór źródła ciepła, co wiąże się z wykonaniem indywidualnego projektu dla danego budynku.

Najlepszym, dostępnym obecnie wyborem na rynku są pompy ciepła ECODAN z opatentowaną technologią inwerterową Zubadan, które są w stanie dostarczyć 100 proc. znamionowej wydajności grzewczej w temperaturze do -15 st. C, podgrzewając wodę do 48 st. C.
 

Wykres obrazujący możliwość utrzymania temperatury wody bez udziału grzałek elektrycznych w zależności od temperatury zewnętrznej powietrza.

Opatentowana technologia Zubadan Inverter stanowi aktualnie optimum w technologii powietrzno-wodnych pomp ciepła. Urządzenie działa nawet w temperaturze -28 st. C. To oznacza, że przewymiarowanie systemu jako bufor bezpieczeństwa dla typu ogrzewania jest dzięki technologii Zubadan zbędne!


Poprzez niezawodne działanie pompy ciepła nawet przy -28 st. C, a z pełną mocą do -15 st. C, opatentowana technika Zubadan Inverter zapewnia wyraźnie większy potencjał zastosowań niż typowe systemy.

Mono- i biwalentne źródło

Podczas renowacji większych budynków mieszkalnych (jak np. pensjonaty, obiekty wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej itd.) coraz częściej rozpatruje się kwestię wymiany starego typu systemu ogrzewania na tańszy w eksploatacji i bardziej ekologiczny. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na zalety pomp ciepła ECODAN. Ich szeroki zakres pracy pozwala dostosować je do zastanych warunków i mogą one być używane jako źródło monowalentne lub biwalentne. Regulator tych pomp jest tak zaawansowany i zaprojektowany, aby można było go zintegrować z istniejącym źródłem ciepła.

REKLAMA

Jednakże jeśli planujemy zrezygnować ze starego źródła ciepła, należy już na etapie wyboru pompy ciepła zwrócić uwagę, by w przyszłości była ona w stanie wyprodukować odpowiednio dużą ilość ciepła do grzania i do realizacji podgrzewu CWU. Wybór pompy ciepła jako jedynego źródła ciepła pozwala także na eliminację dodatkowych kosztów związanych z ogrzewaniem czy konieczności wykonywania corocznych, odpłatnych przeglądów kominiarskich.

Pompy ciepła idealnie współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym np. podłogówka, klimakonwektorami, co nie oznacza, że nie będą działać, gdy w domu są tradycyjne grzejniki. Wysokie temperatury zasilania rzędu 60 st. C sprawią, że pompy ciepła z oferty SOLSUM uzyskują rewelacyjne wskaźniki efektywności także w połączeniu z typowymi grzejnikami. W związku z tym pompa ciepła jest także najlepszym wyborem w przypadku modernizacji.

Współpraca z fotowoltaiką

Niesamowicie atrakcyjną zaletą powietrznych pomp ciepła ECODAN, zasilanych energią elektryczną, jest możliwość skonfigurowania ich pracy z instalacją fotowoltaiczną! Dzięki takiej możliwości w tani i ekologiczny sposób uzyskujemy energię elektryczną do zasilania pompy ciepła z bezpłatnej energii ze słońca. W ten sposób pompy ECODAN działają jeszcze efektywniej, bo w sprzyjających warunkach nie potrzebują energii elektrycznej z sieci. Zasługują one dzięki temu na etykietę SG Ready (Smart-Grid-Ready). Dodatkowo rozliczenie energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznej na zasadzie tzw. opustów pozwala nadwyżki produkcji energii słonecznej z miesięcy letnich wykorzystywać zimą. Prosument ma 365 dni na bezpłatny odbiór 80 proc. nadwyżek wpuszczonych do sieci.

Komfort

Podstawowy sterownik pozwala na niezależne wysterowanie dwoma strefami grzewczymi. Oprócz ustawień indywidualnych, automatyka powietrznych pomp ciepła ECODAN uzbrojona jest także w funkcję autoadaptacji, która pozwala precyzyjnie i ekonomicznie dostosować pracę pompy ciepła do istniejących warunków. W zależności od dobowych rozbiorów CWU oraz zapotrzebowania na ciepło, pompa dzięki zaawansowanym algorytmom potrafi samodzielnie przewidzieć, kiedy i z jaką mocą powinna się uruchomić (i/lub wystartować źródło biwalentne, np. piec gazowy), aby wyprodukować odpowiednio dużą ilość ciepła na czas!

Systemem grzewczym można wysterować nie tylko za pomocą głównego regulatora, ale także bezprzewodowego zadajnika. Pilot przejmuje ustawienia zadanych temperatur i może wybierać tryb pracy spośród opcji trybu dziennego, obniżenia temperatury lub trybu programowanego. Uruchomić ogrzewanie lub skontrolować stan roboczy można także z poziomu aplikacji MELCloud praktycznie z każdego miejsca na świecie. Jako uzupełnienie klasycznego regulatora ogrzewania umożliwia ona wygodne wysterowanie pompą ciepła z poziomu komputera, tabletu, smartfona czy za pomocą narzędzia „Alexa”.

Jeden za wszystkich

W przeciwieństwie do typowych źródeł ciepła (piece gazowe, piece na pellet, kominki z płaszczem wodnym itp.) powietrzna pompa ciepła ECODAN ma jedną, decydującą zaletę. Prócz realizowania procesu grzania wnętrza i ogrzewania CWU, podnośni komfort życia także latem! Jak? Drodzy Państwo, jeśli wybierzecie pompę ciepła REWERSYJNĄ wówczas, pod warunkiem odpowiednio wykonanej instalacji, możecie jej używać także do schładzania powietrza latem bez konieczności instalowania klimatyzacji!

Cudowna perspektywa, prawda? 🙂

5 lat gwarancji dla maksymalnego bezpieczeństwa kosztów

Nasza pewność względem zalet naszych produktów przejawia się także w tym, że udzielamy  5-letniej gwarancji na produkty z serii ECODAN. Dodatkowo, dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa klienta końcowego, utrzymujemy pełen stan części zamiennych dla sprzętów produkowanych do 10 lat po zakończeniu produkcji danej serii. Dodatkowo doskonale przeszkoleni fachowcy, firmy partnerskie Mitsubishi Electric, świetnie znają produkt i wiedzą, gdzie ustawić pompę i jakie nastawy jej zadać, aby działała jak najlepiej i w sposób jak najbardziej ekonomiczny.

Zapraszamy do współpracy! 🙂

SOLSUM sp. z o.o.

Projektant, generalny wykonawca i oficjalny dystrybutor pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych, realizuje instalacje na terenie całej Polski.

Pozyskujemy także dotacje na pompy ciepła z programu „Czyste Powietrze” i innych źródeł.


artykuł sponsorowany