Największy w Polsce budynek w energooszczędnym standardzie NZEB

Największy w Polsce budynek w energooszczędnym standardzie NZEB
Fot. Europejski Bank Inwestycyjny

Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie finansują budowę największego w Polsce budynku biurowo-usługowego o niskim zużyciu energii. Dzięki zastosowaniu proekologicznych technologii, kompleks „Posejdon” w Szczecinie zredukuje emisję CO2 do atmosfery aż o 76 proc. w porównaniu do takiego samego budynku zbudowanego w tradycyjnej technologii.

Polski projekt w zakresie nowoczesnego i proekologicznego budownictwa został przedstawiony przez inwestora Porto Sp. z o.o. i głównych partnerów finansowych – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) – podczas pierwszego dnia odbywającej się w Katowicach Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie klimatu COP24.

Powstający w Szczecinie kompleks „Posejdon” to największy realizowany w Polsce obiekt o niskim zużyciu energii w standardzie NZEB (Nearly-Zero Emission Building), czyli taki, który z wyprzedzeniem spełnia bardziej restrykcyjne, przyszłe normy w zakresie zużycia energii, mające obowiązywać wszystkie obiekty, które uzyskają pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r.

REKLAMA

Pod koniec przyszłego roku ten powstający w samym centrum miasta obiekt o łącznej powierzchni 50 tys. m2 zaoferuje ponad 18 tys. m2 powierzchni biurowej, blisko 12 tys. m2 powierzchni hotelowej oraz około 4,6 tys. m2 przestrzeni handlowo-usługowej.

W jaki sposób cały kompleks będzie w stanie zredukować emisję CO2 do atmosfery aż o 76 proc. w stosunku do średnich emisji z takiego samego budynku postawionego w tradycyjnej technologii?

Osiągnięcie takiego wyniku ma być możliwe dzięki realizacji pasywnego układu pozyskiwania energii geotermalnej dla potrzeb grzania i chłodzenia, na który składa się 48 pionowych wymienników umieszczonych w 300-metrowych odwiertach gruntowych znajdujących się pod płytą fundamentową, połączonych z ponad 900 wysokosprawnymi, inwerterowymi pompami ciepła.

REKLAMA

Energia elektryczna niezbędna dla prawidłowego działania całego systemu będzie pozyskiwana przez 342 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 97,2 KW, umieszczone na dachu budynku. Energia z fotowoltaiki zasili m.in. samochody elektryczne ładowane ze znajdujących się na terenie obiektu10 stanowisk.

Finansowanie z EBI w wysokości 29 milionów euro jest elementem zainicjowanego przez Unię Europejską programu, który koncentruje się na wprowadzaniu energooszczędnych rozwiązań w nieruchomościach komercyjnych oraz na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.

Budowę podobnych obiektów Europejski Bank Inwestycyjny finansował wcześniej w innych krajach, w tym w Niemczech i państwach skandynawskich. W Polsce to pierwsze zaangażowanie się EBI w taką inwestycję.

BGK wrześniej finansował natomiast we współpracy z unijnym bankiem m.in. budowę Trasy Łagiewnickiej, ponad 800 km autostrad, ponad 1200 km dróg ekspresowych i 44 obwodnice.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.