II Kongres PORT PC – nadszedł czas na aktywne wsparcie pomp ciepła

II Kongres PORT PC – nadszedł czas na aktywne wsparcie pomp ciepła
II Kongres PORT PC

{więcej}W dniu 17 października 2013 w ramach targów Renexpo w Warszawie odbył się II Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła. W imprezie wzięło udział ponad 350 osób z całej Polski.
 
II Kongres PORT PC otworzył prezes zarządu PORT PC Paweł Lachman. Warto wspomnieć że dzień wcześniej został on uhonorowany pucharem Renexpo za wybitną osobowość branży OZE w 2013 roku, co jest również wyróżnieniem dla całej działalności PORT PC. Na początku Kongresu uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego niedawno Profesora Brunona Grochala, wieloletniego prezesa zarządu PSPC i gorącego propagatora pomp ciepła w Polsce.
 
Cel kongresu

Zgodnie z mottem II Kongresu PORT PC: „Czas na aktywne wsparcie pomp ciepła!najważniejszymi tematami były nowe inicjatywy stowarzyszenia, związane z ustanawianiem branżowych standardów technicznych, ważne wystąpienie Prezes Zarządu NFOŚiGW Małgorzaty Skuchy i zapowiedź dofinansowania pomp ciepła w ramach nowego programu dofinansowania PROSUMENT od początku 2014 r. Bardzo interesujące dla słuchaczy było wystąpienie Pani Krystyny Dawson z BSRIA, dotyczące przyszłości technologii grzewczych w Europie oraz znaczenia pomp ciepła w rozwoju technologii smart grid poruszane przez pana Marka Miarę z Instytutu Fraunhofera ISE.
 
Nagrody i wyróżnienia

W tym roku Zarząd PORT PC wyróżnił statuetkami dwie osoby z branży: pana Marka Miarę z Instytutu Fraunhofera ISE z Freiburga za bardzo duże zaangażowanie wkład w rozwój branży pomp ciepła w Polsce oraz pana Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energii Odnawialnej za duży wkład w rozwój branży OZE w Polsce.

REKLAMA

Nagrodę za najciekawszą prezentację o najlepszych praktykach zastosowania pomp ciepła – przeprowadzoną w ramach Forum Pomp Ciepła Renexpo 2013 – otrzymał pan Erwin Szczurek z firmy Daikin. Z kolei nagroda za najlepszą pracę inżynierską dotyczącą pomp ciepła przypadła panu Jakubowi Pichety, studentowi Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Wręczył ją dr inż. Marian Rubik – przewodniczący Rady Programowo-Naukowej PORT PC.
 
Plany na przyszłość

W ramach prezentacji zamierzeń PORT PC, przedstawiono szczegółowe plany działań stowarzyszenia, takie jak wydanie wytycznych o szacowaniu współczynnika efektywności SCOP dla pomp ciepła sprężarkowych i gazowych (na bazie niemieckiej VDI 4650 cz. 1 i 2) jeszcze w grudniu tego roku, opublikowanie wytycznych dla równoważenia instalacji centralnego ogrzewania i wytycznych na temat głośności pomp ciepła do połowy 2014 roku.

REKLAMA

Ważną inicjatywą stowarzyszenia są plany publikacji w Polsce najważniejszych wytycznych Niemieckiego Stowarzyszenia Inżynierów VDI, dotyczących branży OZE i techniki grzewczej. PORT PC ma nadzieję, że będzie  to przełom w ustanowieniu standardów jakości dla intensywnie rozwijających się technologii OZE. Planowane jest również rozpoczęcie szkoleń EUCert w 2014 r w Eurocentrum w Katowicach oraz prezentowanie przykładów zastosowania pomp ciepła w Polsce w artykułach prasowych. Kolejną wspólną inicjatywą PORT PC i PSCP jest zamiar powołania w 2014 roku specjalnej Komisji ds. jakości instalacji z pompami ciepła. Zajmowałaby się ona rozpatrywaniem zgłaszanych przez klientów problemów jakościowych.

Wystąpienia pani Prezes Skuchy z NFOŚiGW na temat planowanego programu Prosument wskazały na dostrzeżenie roli pomp ciepła po wprowadzeniu decyzji Komisji Europejskiej o rozliczeniu energii ze źródeł odnawialnych. Również pan Mariusz Radziszewski reprezentujący Departament Energii Odnawialnej z Ministerstwa Gospodarki wskazał na możliwość szybkiego wydania polskiego rozporządzenia wdrażającego marcową decyzję KE. W dyskusji panelowej uczestnicy podkreślali rolę harmonijnego rozwoju branży OZE wraz rozwojem wszystkich technologii, które w dużym stopniu wpływają na rozwój rynku pomp ciepła, a w szczególności fotowoltaiki i energetyki wiatrowej.
 
Publikacje o pompach ciepła

W czasie tegorocznego  Kongresu miała miejsce premiera kilku opracowań i narzędzi PORT PC. Najważniejsze z nich to wytyczne PORT PC obejmujące projektowanie i wykonywane dolnych źródeł pomp ciepła takich jak pionowe, poziome i koszowe gruntowe wymienniki ciepła. W czasie Kongresu sprzedano kilkaset egzemplarzy tej publikacji. Kolejne zamówienia można składać poprzez stronę internetową stowarzyszenia.

Drugim ważnym dokumentem jest materiał o europejskich dobrych praktykach na rzecz rozwoju pomp ciepła. Analiza przedstawiona na 20 stronach publikacji pokazuje najważniejsze działania i odpowiedzialność poszczególnych stron za rozwój technologii pomp ciepła. Materiał został opracowany przez trzy organizacje: EHPA, Delta i PORT PC.

Trzeci dokument to ponad 80 stronnicowe opracowanie PORT PC dostępne na www.kongres.portpc.pl . Obejmuje ono między innymi opis technologii, znaczenie pomp ciepła w Polsce i w Europie, główne bariery rozwoju rynku pomp ciepła, podstawowe cele i planowane działania PORT PC. W opracowaniu znajdują się rozdziały o wpływie zastosowania pomp ciepła na środowisko naturalne oraz skutki wymogów ustawy OZE oraz UE, a także wpływ na rynek urządzeń grzewczych w najbliższych latach. Poruszono również zagadnienia związane z technologią smart grid – inteligentna sieć energetyczna z pompami ciepła oraz połączenie pomp ciepła z innymi technologiami OZE.
 
Kalkulator efektywności

Na stronie www.portpc.pl dostępna jest próbna wersja kalkulatora współczynnika efektywności SCOP w oparciu o wytyczne VDI 4650 cz. 1. Oficjalna premiera tego kalkulatora zaplanowana jest na styczeń 2014 roku wraz wydaniem wytycznych VDI 4650 cz. 1.
 
Następny, III Kongres PORT PC odbędzie się 23 września 2014 – pierwszego dnia targów Renexpo  w Warszawie. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkie osoby związane z branżą pomp ciepła i OZE.
PORT PC