To jeden z liderów polskiego rynku PV. Postawi ponad 60 MW

To jeden z liderów polskiego rynku PV. Postawi ponad 60 MW
Sunfarming

Polska spółka niemieckiej grupy Sunfarming uruchomiła pod koniec ubiegłego roku jeden z największych kompleksów farm fotowoltaicznych w naszym kraju, który powstał w pobliżu elektrowni węglowej w Ostrołęce. Deweloper już realizuje kolejne projekty, a po ich sfinalizowaniu będzie dysponować jednym z największych portfeli farm PV w Polsce.

Niemiecka grupa Sunfarming od 2004 r. zrealizowała projekty fotowoltaiczne o mocy ponad 550 MW, w tym 135 MW jako inwestycje własne, zlokalizowane w  Niemczech i Turcji. Teraz przychodzi czas na Polskę.

Sunfarming funkcjonuje na naszym rynku fotowoltaicznym od 2013 r., jednak jego działania w Polsce przyspieszyły w ostatnich dwóch latach – wraz z wdrożeniem pierwszych aukcji dla fotowoltaiki.

REKLAMA

Dzięki uzyskaniu gwarancji sprzedaży energii w systemie aukcyjnym w pierwszej aukcji dla fotowoltaiki, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził pod koniec grudnia 2016 r., Sunfarming uruchomił pod koniec ubiegłego roku swoje pierwsze farmy fotowoltaiczne w naszym kraju.

To kompleks farm fotowoltaicznych o mocy 4 MW, które stanęły w pobliżu elektrowni węglowej w Ostrołęce. Zgodnie z szacunkami produkcja energii wyniesie ponad 4 GWh w skali roku.

Farmy fotowoltaiczne stanęły na terenach, na których wcześniej mieściło się składowisko odpadów paleniskowych, powstałych ze spalania węgla w elektrowni w Ostrołęce. Wykorzystanie w tym miejscu fotowoltaiki umożliwi zagospodarowanie terenów, które nie nadają się do wykorzystania pod inne rodzaje działalność, ponieważ przez 35 lat były składowiskiem żużla i popiołów.

Kolejne projekty

Dzięki pomyślnemu zabezpieczeniu finansowania pomostowego w wysokości 20 mln zł na początku tego roku Sunfarming rozpoczął realizację nowych projektów w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Obecnie Sunfarming jest już w trakcie budowy kolejnych farm fotowoltaicznych, dla których zagwarantowano wsparcie w drugiej aukcji przeprowadzonej przez URE w czerwcu 2017 r.

Chodzi o trzy farmy fotowoltaiczne, które powstają koło Łasku w woj. łódzkim. Ponadto trwa realizacja trzech jednomegawatowych inwestycji w województwach dolnośląskim i lubelskim.

Zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z aukcji przeprowadzonej w czerwcu 2017 r., te farmy fotowoltaiczne muszą rozpocząć produkcję energii do końca obecnego miesiąca.

Ponadto Sunfarming szykuje się do budowy kolejnych farm fotowoltaicznych, dla których udało się zabezpieczyć 15-letnie gwarancje odkupu energii po cenach zaoferowanych w ostatniej aukcji przeprowadzonej przez URE w listopadzie 2018 r.

Chodzi o projekty o łącznej mocy sięgającej 50 MW. Deweloper chce uruchomić produkcję energii z tych instalacji do końca tego roku. Zgodnie z aktualnymi zasadami systemu aukcyjnego, sprzedaż energii powinna rozpocząć się, po uzyskaniu koncesji, w terminie do 18 miesięcy od daty zakończenia aukcji.

Sunfarming w swoich inwestycjach na polskim rynku fotowoltaicznym nie chce jednak bazować wyłącznie na aukcjach i zapowiada rozwój większych projektów bazujących na sprzedaży energii na rynku w ramach umów PPA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.