Duńczycy stawiają na dwustronne moduły PV

Duńczycy stawiają na dwustronne moduły PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Duński deweloper odnawialnych źródeł energii, European Energy A/S, złożył zamówienie na moduły fotowoltaiczne wykonane w zdobywającej rynek fotowoltaiczny technologii dwustronnej. Takie moduły zostaną zastosowane na farmach PV o mocy kilkudziesięciu MW, które powstaną w Danii.

Moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 121 MW za 250 mln duńskich koron, czyli za około 142,5 mln zł, European Energy kupi od chińskiego producenta Risen Energy.

Zamówienie dla Risen Energy obejmie monokrystaliczne moduły w technologii PERC o jednostkowej mocy 370 W, które European Energy wykorzysta w projekcie farmy fotowoltaicznej o mocy 64 MW realizowanej we Włoszech.

REKLAMA

Ponadto duński deweloper zamówił u chińskiego producenta monokrystaliczne moduły dwustronne o jednostkowej mocy 375 W na potrzeby swoich projektów o łącznej mocy 57 MW, które realizuje w Danii.

European Energy obecnie realizuje w Danii w sumie trzy duże inwestycje fotowoltaiczne. Chodzi o projekty Rødbyfjord (65 MW), Næssundvej (33 MW) oraz Thisted Flyvep (53 MW).

Poza tym duński deweloper jest aktywny na rynkach wiatrowych w Finlandii, Niemczech, Szwecji, Brazylii, a także posiada dwa mniejsze projekty wiatrowe w naszym kraju – każdy o mocy po 6 MW.

Rok 2018 European Energy zakończył  wynikiem EBITDA na poziomie 33,6 mln euro, przy marży EBITDA 35 proc., a na ten rok prognozuje osiągnięcie EBITDA rzędu 40-45 mln euro.

REKLAMA

W pierwszym kwartale br. duńska firma wypracowała wynik EBITDA na poziomie 23,6 mln euro w porównaniu do 4,3 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na wynik za pierwszy kwartał wpłynęło zwłaszcza sfinalizowanie sprzedaży dwóch farm wiatrowych we Włoszech i Danii – o mocy wynoszącej odpowiednio 39 MW i 18 MW. European Energy zarobił w ten sposób 114,9 mln euro.

Moduły dwustronne zdobywają rynek

Stosowanie dwustronnych modułów fotowoltaicznych to krok w kierunku dalszego obniżania kosztów produkcji energii z PV.

Producenci oceniają, że takie moduły mogą produkować średnio o około 10-30 proc. energii więcej niż moduły jednostronne. Efektywność tylnej strony modułów jest przy tym zależna od współczynnika albedo powierzchni, na której zostaną umieszczone – im jaśniejsza powierzchnia, tym wyższe uzyski energii.

Wcześniej w tym roku ogromne zamówienie na dwustronne moduły PV złożył amerykański oddział francuskiej grupy energetycznej EDF, który kupi od chińskiego producenta Canadian Solar moduły w technologii „bifacial” o całkowitej mocy 1,8 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.