Kolejny wyrok w sporze producentów paneli PV

Kolejny wyrok w sporze producentów paneli PV
Hanwha QCells

Niemiecki sąd uznał naruszenie patentów stosowanych przy produkcji paneli fotowoltaicznych w efekcie pozwu zgłoszonego przez firmę Hanwha QCells, co oznacza konieczność wycofania z rynku modułów, w których zdaniem niemieckiego sądu zastosowano nielegalnie technologię firmy z Korei Południowej. Wcześniej w analogicznej sprawie prowadzonej za oceanem amerykański sąd nie dopatrzył się naruszenia praw koreańskiego producenta paneli PV.

W marcu ubiegłego roku Hanwha QCells poinformowała o złożeniu w tej sprawie dwóch niezależnych wniosków do sądów w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

W pierwszym przypadku we wniosku skierowanym do niemieckiego sądu w Dusseldorfie Hanwha Q Cells miała zgłosić naruszenie jej patentów stosowanych w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM przez największego na świecie producenta modułów PV – firmę JinkoSolar, a ponadto przez wywodzącą się z Norwegii firmę REC.

REKLAMA

Hanwha miała jednocześnie wnioskować o wstrzymanie sprzedaży na terenie Niemiec produktów tych firm, w których może być wykorzystywana jej technologia.

We wniosku skierowanym do sądu niemieckiego Hanwha miała wskazać na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymała ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028. Przyznana ochrona ma obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański. Chodziło o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Hanwha QCells wykorzystuje już od roku 2012 w celu podniesienia ich sprawności.

Koreańczycy mieli złożyć podobny wniosek jednocześnie w amerykańskim sądzie w Delawere oraz w federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego (US International Trade Commission), w tym przypadku oskarżając o naruszenie ich patentu trzech producentów – JinkoSolar, REC oraz Longi Solar.

Ostatnio sąd działający w ramach federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego odrzucił roszczenia koreańskiej firmy. Co więcej amerykański sąd miał rozpocząć dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy Hanwha Q Cells ma w ogóle prawo do ochrony patentowej w zakresie technologii, o której nielegalne wykorzystanie oskarża konkurencję.

Do innego wniosku doszedł teraz sąd w Niemczech, oceniając, że wskazani w pozwie producenci paneli fotowoltaicznych wykorzystali nielegalnie technologię pasywacji opatentowaną przez Hanwha QCells.

Wyrok sądu w Dusseldorfie oznacza konieczność wycofania przez wskazanych producentów wszystkich modułów fotowoltaicznych, w których zastosowaną tę technologię i które wprowadzono na rynek niemiecki od 30 stycznia 2019 roku.

Co więcej niemiecki sąd uznał żądanie koreańskiego producenta domagającego się zniszczenia modułów, w których nielegalnie wykorzystano jego technologię.

REKLAMA

REC skarży QCells

Co ciekawie w ubiegłym miesiącu jedna z firm pozwanych przez Koreańczyków – REC Group – skierowała do chińskiego sądu pozew przeciwko QCells, oskarżając koreańskiego producenta o nielegalne wykorzystanie jej patentów.

Chodzi o patenty zabezpieczone przez chińskie władze w połowie ubiegłego roku. Jeden z nich ma dotyczyć technologii ogniw fotowoltaicznych, a drugi skrzynek przyłączeniowych, które mają być od kilku lat stosowane w panelach PV produkowanych przez REC w Singapurze.

REC miał zgłosić naruszenie patentów w sądzie w Suzhou już w lutym br., jednak poinformował o tym dopiero w maju.

Najwięksi na świecie

W zestawieniu największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2019 rok, które przygotowała firma konsultingowa Global Data, Jinko Solar znalazł się na pozycji lidera.

W ubiegłym roku chiński producent sprzedał moduły o łącznej mocy 14,2 GW, zwiększając sprzedaż w stosunku do wcześniejszego roku o 25 proc. Na koniec 2019 r. Jinko Solar miał dysponować liniami umożliwiającymi produkcję w skali roku modułów o łącznej mocy 16 GW.

Hanwha QCells znalazła się na miejscu szóstym. Koreańska firma zwiększyła sprzedaż rok do roku o 33 proc. – z 5,5 GW do 7,3 GW.

Wyżej zostały sklasyfikowane – oprócz JinkoSolar – także chińskie JA Solar, Trina Solar, Longi Solar oraz Canadian Solar.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.