Czołowa "10" producentów inwerterów fotowoltaicznych w 2013 r.

Czołowa "10" producentów inwerterów fotowoltaicznych w 2013 r.
SMA press

{więcej}Międzynarodowa firma konsultingowa IHS Research opublikowała ranking czołowych producentów inwerterów fotowoltaicznych w 2013 r. W zestawieniu czołowych producentów falowników po raz pierwszy pojawiła się firma z Chin. 

Pozycję nr 1 w rankingu największych producentów inwerterów fotowoltaicznych niezmiennie utrzymuje niemieckie SMA, a zaraz za nim plasuje się przejęty w ubiegłym roku przez koncern ABB amerykański producent PowerOne.

Najwyższy skok w rankingu największych producentów inwerterów odnotowały japońskie firmy Omron, TMEIC i Tabuchi. W rankingu IHS uplasowały się one odpowiednio na pozycjach 3, 4 i 7. Wysoką pozycję firmy z Japonii zawdzięczają dynamicznemu rozwojowi rynku PV w tym kraju. Japonia była w ubiegłym roku drugim po Chinach, największym na świecie rynkiem pod względem wielkości inwestycji w PV. 

REKLAMA

W zestawieniu czołowych producentów paneli fotowoltaicznych pojawiła się po raz pierwszy firma z Chin. Chiński Sungrow zanotował awans o 9. pozycji w porównaniu z zestawieniem z roku 2012 i uplasował się na miejscu 5. 

REKLAMA

W zestawieniu są jeszcze dwie firmy z Europy – Schneider Electric (8) i Kaco (10), a także dwie firmy z USA – Advanced Energy (6) oraz Enphase Energy (9).

Obecność tego ostatniego w pierwszej „10” producentów pokazuje rosnące znaczenie segmentu mikroinwerterów. O ile jednak firma specjalizująca się w produkcji mikroinwerterów jest w pierwszej „10” producentów pod względem przychodów, na pewno nie znalazła by się jeszcze w podobnym zestawieniu biorącym pod uwagę sprzedaż pod względem mocy nominalnej. 

Czołowa „10” największych producentów inwerterów PV zanotowała w 2013 r. łączne przychody na poziomie 3,7 mld $, a jej udział w globalnym rynku to według IHS ok. 58%. 

gramwzielone.pl