Spółka z NewConnect zbuduje farmy fotowoltaiczne na Śląsku

Spółka z NewConnect zbuduje farmy fotowoltaiczne na Śląsku
Schott Solar

Notowany na NewConnect od ponad 12 lat Ekopol Górnośląski Holding zapowiada budowę farm fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych na Śląsku, a także rozpoczęcie działalności w obszarze dystrybucji komponentów instalacji PV. W obu przypadkach partnerem spółki będzie Sunday Energy.

Ekopol Górnośląski Holding już wcześniej sygnalizował wejście na rynek fotowoltaiczny, zapewniając, że posiada duży zasób wolnych środków pieniężnych oraz swobodny dostęp do linii kredytowych, co daje możliwość rozpoczęcia inwestycji w nowym obszarze.

Inwestycja w farmy fotowoltaiczne to inwestycja w przyszłość. To sposób na dochód pasywny, który nie jest zależny od niepewnej sytuacji gospodarczej i może osiągać kilkunastoprocentową stopę zwrotu z inwestycji, co jest szczególnie ważne obecnie, gdy stopy zwrotu z lokat bankowych czy obligacji zazwyczaj wahają się w pobliżu zera – komentował Andrzej Piecuch, prezes Ekopol Górnośląski Holding S.A.

REKLAMA

Teraz wcześniejsze zapowiedzi Ekopol Górnośląski Holding potwierdza umowa o współpracy w obszarze fotowoltaiki zawarta z siedlecką firmą Sunday Energy.

Od początku ogłoszenia planów rozwoju spółki w obszarze fotowoltaiki komunikowaliśmy o potrzebie współpracy z doświadczonym podmiotem branżowym. Jest to zrozumiałe, wchodzimy w nowy segment działalności, chcemy się uczyć i rozwijać. Już po pierwszych rozmowach z Sunday Energy, czułem, że jest to dla nas odpowiedni partner – zapewnia Andrzej Piecuch.

Śląska spółka przy wsparciu Sunday Energy ma w planach rozwój w dwóch obszarach: jako dystrybutor rozwiązań fotowoltaicznych dla przedsiębiorstw oraz deweloper farm fotowoltaicznych, które później mają być odsprzedawane funduszom inwestującym w aktywa związane z odnawialnymi źródłami energii.

REKLAMA

Ekopol Górnośląski Holding deklaruje, że na Śląsku ma dostęp do wielu nieużytków po byłych hałdach kopalnianych. Są to tereny, na których w okresie 15–20 lat nie będzie można budować osiedli mieszkaniowych czy infrastruktury przemysłowej, a które można wykorzystać pod budowę fotowoltaiki. Firma nie precyzuje jednak na razie planów jeśli chodzi o konkretne lokalizacje, moce czy terminy planowanych inwestycji.

Ta współpraca przyniesie obu stronom wiele korzyści. Sunday oprócz niezastąpionego know-how zapewni nam sprzęt oraz komponenty od wiodących światowych producentów. My natomiast możemy wyjść z ofertą PV do bazy naszych klientów. To grupa ponad 1000 przedsiębiorstw korzystających z naszych technologii, kupujących paliwa czy wyroby hutnicze. Dodatkowo w ramach współpracy zapewnimy tereny pod budowy farm fotowoltaicznych – mówi Andrzej Piecuch.

Sunday Energy aktualnie rozbudowuje sieć dystrybucji w całej Polsce, a ponadto przygotowuje się do wejścia na rynek NewConnect. W ubiegłym miesiącu spółka przeprowadziła publiczną emisję akcji, pozyskując od inwestorów 4 mln zł.

W dokumencie przygotowanym pod ofertę publiczną Sunday Energy przedstawił następujące cele strategiczne: rozszerzenie oferty handlowej o panele o mocy 400 W i więcej, budowę farm fotowoltaicznych, w tym inwestycje w spółki dedykowane do projektowania oraz budowy farm PV, uruchomienie nowej linii biznesowej – usługi demontażu, testowania, serwisowania, magazynowania oraz handlu używanymi komponentami OZE, a także ekspansję zagraniczną (pierwszy zagraniczny rynek, na który weszła spółka, to Węgry).

– Jako certyfikowany importer światowych producentów komponentów fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz ładowarek samochodowych zapewniamy swoim partnerom stały dostęp do technologii OZE w konkurencyjnych cenach. Dodatkowo, zarówno na własny rachunek, jak i z partnerami, rozwijamy liczne projekty farm fotowoltaicznych – komentuje Michał Sochacki, prezes Sunday Energy S.A.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.