Operatorzy sieci w Holandii odmawiają przyłączania fotowoltaiki

Operatorzy sieci w Holandii odmawiają przyłączania fotowoltaiki
Solar World

Szybki wzrost zainstalowanych mocy elektrowni fotowoltaicznych w Holandii sprawia, że coraz większe obiekcje w sprawie przyłączania do sieci kolejnych instalacji PV mają tamtejsi operatorzy sieci.

W 2018 roku w Holandii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,7 GW. W roku 2019 przyłączono już 2,5 GW. Z kolei w ubiegłym roku moc PV w Holandii miała wzrosnąć o ponad 2,9 GW – przekraczając skumulowany poziom 10 GW.

Na taki wzrost mocy elektrowni fotowoltaicznych nie jest jednak gotowa sieć dystrybucyjna, zwłaszcza w północnej części kraju.

REKLAMA

Informacje na temat ograniczonych możliwości przyłączania fotowoltaiki w Holandii pojawiają się już od dłuższego czasu.

W 2019 roku operator holenderskiego systemu przesyłowego Tennet ogłosił plan inwestycji 235 mln euro w zwiększenie potencjału sieci w północnej Holandii. Wcześniej firma wydała na ten cel ponad 1 mld euro. Tennet przedstawił wówczas szacunki, zgodne z którymi do 2030 r. Holandia będzie mieć nawet 34 GW mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej.


W odpowiedzi na potrzebę zwiększenia możliwości przyłączeniowych w ubiegłym roku holenderski operator systemu dystrybucyjnego Enexis informował, że zainstaluje 11 mobilnych stacji transformatorowych w północnej Holandii, aby zwiększyć możliwości przyłączania do sieci kolejnych odnawialnych źródeł energii. Rozbudowie stacji towarzyszyć miały zmiany prawne umożliwiające regionalnym operatorom sieci korzystanie z zapasowych transformatorów do integracji z nią OZE.

Z kolei inny holenderski operator sieci dystrybucyjnej Liander, sygnalizując problemy ze znalezieniem miejsca dla nowych elektrowni fotowoltaicznych w sieci zlokalizowanej w północno-wschodniej części Holandii, ogłosił, że chce udostępniać inwestorom z sektora fotowoltaicznego moce przyłączeniowe odpowiadające jedynie 3/4 szczytowej mocy przyłączanych elektrowni.

Holenderski operator zapewnił, że wprowadzenie takiego ograniczenia zmniejszy roczną generację z elektrowni fotowoltaicznych o około 3 proc.

– W ten sposób będziemy przyłączać więcej wytwórców zielonej energii i oszczędzimy do 400 mln euro kosztów społecznych na obszarze naszej działalności. Przyłączając elektrownie słoneczne do 75 proc. ich szczytowej mocy, będziemy wykorzystywać energię w bardziej efektywny sposób – zapewniał Liader.

Teraz z północnej części Holandii płyną kolejne informacje na temat problemów z przyłączeniem do sieci nowych elektrowni fotowoltaicznych, a zgłasza je lokalne stowarzyszenie farmerów LTO Noord.

REKLAMA

Jak podaje PV Magazine, powołując się na informacje od LTO Noord, rolnicy, którzy zainstalowali fotowoltaikę, otrzymują pisma informujące o braku możliwości przyłączenia ich instalacji PV do sieci – nawet jeśli uzgodniono wcześniej z lokalnymi operatorami przyłączenie i wniesiono z tego tytułu odpowiednie opłaty.

LTO Noord zwraca uwagę, że taka sytuacja stawia w trudnej sytuacji rolników, którzy zainwestowali w fotowoltaikę. Muszą oni spłacać związane z nią kredyty, a nie mają przy tym możliwości sprzedania nadwyżek niewykorzystanej na miejscu energii.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: