W Holandii zatrzymano transport paneli. Miały trafić m.in. do Polski

W Holandii zatrzymano transport paneli. Miały trafić m.in. do Polski
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Holenderskie służby celne zatrzymały kontenery z panelami fotowoltaicznymi firmy Longi Solar, które miały zostać dostarczone m.in. do naszego kraju. Ma to związek ze stwierdzonym przez niemiecki sąd nielegalnym wykorzystaniem patentów w ogniwach stosowanych do produkcji modułów Longi Solar.

Longi Solar to obecnie największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych, który w ubiegłym roku zostawił daleko w tyle konkurencję pod względem łącznej liczby sprzedanych modułów PV.

Chiński producent w 2020 roku sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 24,53 GW, z czego 0,57 GW trafiło na potrzeby projektów realizowanych w ramach chińskiej grupy. Wzrost sprzedaży w ujęciu rok do roku wyniósł aż 223,9 proc.

REKLAMA

W ten sposób chiński producent miał zwiększyć swój udział w całkowitej sprzedaży modułów fotowoltaicznych na świecie w 2020 roku do 19 proc. w porównaniu do udziału na poziomie 11 proc. odnotowanego rok wcześniej.

Wicelider globalnego rynku fotowoltaicznego za ubiegły rok, JinkoSolar, sprzedał w 2020 roku moduły o mocy 18,7 GW.

Pozycję Longi Solar na rynku fotowoltaicznym podważają jednak sądowe wyroki stwierdzające nielegalne wykorzystanie w jego modułach ogniw, w których miały zostać zastosowane niezgodnie z prawem rozwiązania należące do innego producenta – firmy Hanwha Q Cells będącej prekursorem stosowanej obecnie powszechnie w produkcji ogniw technologii PERC.

W 2019 roku Q Cells skierowało pozwy do sądów w Niemczech i USA przeciwko producentom ogniw i modułów fotowoltaicznych, którzy mieli nielegalnie wykorzystać patenty zastosowane w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM.Pozew, który trafił do sądu w Dusseldorfie, został złożony przeciwko firmom Longi Solar,  JinkoSolar oraz REC Group.

We wniosku skierowanym do niemieckiego sądu Q Cells wskazał na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymał ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028.

REKLAMA

Przyznana ochrona miała obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański. Chodziło o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Q Cells wykorzystuje od roku 2012.

Werdykt, który przed rokiem wydał sąd w Dusseldorfie, oznaczał konieczność wycofania przez wskazanych producentów wszystkich modułów fotowoltaicznych, w których zastosowano technologię Q Cells i które wprowadzono na rynek niemiecki od 30 stycznia 2019 roku. Niemiecki sąd przychylił się nawet do wniosku o nakaz zniszczenia modułów, w których nielegalnie wykorzystano jego technologię.

Zatrzymany transport

JinkoSolar, Longi Solar oraz REC Group złożyły apelację od niekorzystnego wyroku. Sprawa jest w toku.

Mimo to Longi Solar odczuwa już konsekwencje decyzji niemieckiego sądu. Jak podał PV Magazine, holenderskie władze celne zatrzymały transport modułów marki Longi Solar, które przypłynęły do portu w Rotterdamie.

Decyzja Holendrów wynika z uznania wniosku, z którym Q Cells wystąpił do nich, aby powstrzymywać sprzedaż modułów zawierających technologie, których nielegalne wykorzystanie stwierdził sąd w Dusseldorfie.

Jak podaje PV Magazine, moduły mają zostać zwrócone właścicielom pod warunkiem zapewnienia, że nie będą one sprzedawane na rynkach wskazanych w decyzji niemieckiego sądu.

Panele fotowoltaiczne, które zostały zatrzymane w Rotterdamie, miały trafić do Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także Polski. Longi Solar miał już poinformować klientów, że ich dostawa opóźni się.

redakcja@gramwzielone.pl                                                 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.