Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne na początku 2022 roku

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne na początku 2022 roku
Maxeon

W ubiegłym roku producenci paneli fotowoltaicznych konkurowali ze sobą, wprowadzając do oferty moduły o coraz większej mocy, z którą jednak nie zawsze szło w parze wyraźne podniesienie sprawności, a wyższa moc była osiągana po prostu dzięki zwiększeniu rozmiaru modułów. W 2021 roku pojawiło się jednak także kilka zapowiedzi wdrożenia na rynek modułów, w przypadku których zwracała uwagę wysoka sprawność.

Sprawność i moc to podstawowe parametry paneli fotowoltaicznych. Duży postęp jeśli chodzi o zwiększanie sprawności modułów, który w ostatniej dekadzie wykonali producenci paneli fotowoltaicznych, sprawia, że do osiągnięcia danej mocy potrzebne są obecnie znacznie mniejsze powierzchnie paneli, a co za tym idzie – mniejszy jest koszt pozyskania surowców i produkcji.

W ubiegłych latach przeciętna sprawność dostępnych na rynku modułów fotowoltaicznych rosła o około 0,5 punktu procentowego.

REKLAMA

Obecnie na rynku fotowoltaicznym zaczynają pojawiać się pierwsze modele paneli fotowoltaicznych, które bazują na nowych, wydajniejszych technologiach ogniw krzemowych – HJT czy TOPcon, które z czasem mogą zastąpić nadal dominujące ogniwa PERC.

Wdrożenie nowych rodzajów ogniw w seryjnej produkcji modułów już przekłada się na osiąganie wyższych sprawności.

Zestawienie dostępnych na rynku paneli fotowoltaicznych, które charakteryzują się obecnie najwyższą sprawnością, przedstawili analitycy serwisu Taiyang News.


Liderem rankingu okazał się Maxeon (ex-Sunpower), którego moduł fotowoltaiczny serii 3 o mocy 430 W, bazujący na technologii IBC, posiada sprawność 22,7 proc.

Drugi jest Jolywood, który ostatnio raportował spore postępy, jeśli chodzi o wdrażanie do produkcji nowego typu ogniw fotowoltaicznych TOPCon. Dzięki nim chińska firma była już w stanie wprowadzić do swojej oferty moduł o rekordowej mocy 700 W i sprawności 22,53 proc.

REKLAMA

Trzecie miejsce przypadło modułowi fotowoltaicznemu o mocy sięgającej 405 W od koreańskiego LG. Sprawność w tym przypadku wynosi 22,26 proc., a zastosowane w nim ogniwa bazują na technologii IBC.

Natomiast na czwartym miejscu znalazł się moduł JinkoSolar o mocy 575 W, którego sprawność sięga 22,26 proc. i który bazuje na ogniwach TOPCon. Jest to jednocześnie ostatni moduł w zestawieniu przygotowanym przez Taiyang News, którego sprawność przekracza 22 proc.

 

Zestawienie dostępnych w komercyjnej ofercie modułów fotowoltaicznych o największej sprawności. Stan na grudzień 2021 r. Źródło: Taiyang News.

W pierwszej piętnastce najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych pojawił się tylko jeden produkt wytwarzany przez firmę z Europy. Chodzi o bazujący na ogniwach HJT i dostępny na rynku od połowy ubiegłego roku panel szwajcarskiej firmy Meyer Burger.

Moduł produkowany we Freibergu koło Drezna posiada moc 390 W, a jego sprawność wynosi 21,8 proc., co daje mu szóste miejsce w rankingu Taiyang News.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.