Coraz więcej wirtualnych prosumentów na Litwie

Coraz więcej wirtualnych prosumentów na Litwie
Ministerstwo Energii Litwy

Na Litwie rośnie popularność modelu inwestycji w fotowoltaikę określanego jako wirtualny prosument. Ta koncepcja umożliwia Litwinom stanie się prosumentem i udział w produkcji energii nawet jeśli nie posiadają warunków, aby zainstalować panele fotowoltaiczne na swojej nieruchomości.

Obecnie na Litwie jest już ponad 14 tysięcy prosumentów, z czego większość – około 93 procent – to osoby fizyczne, a pozostałe 7 proc. to przedsiębiorcy.

Przeciętna moc domowych instalacji fotowoltaicznych, które zostały podłączone do sieci w 2020 roku, wyniosła 8 kW, a w ubiegłym roku było to już 10 kW.  Natomiast przeciętna moc instalacji należących do prosumentów biznesowych, które zostały uruchomione w 2020 roku, wynosiła 34 kW, a w 2021 roku wzrosła do 43 kW.

REKLAMA

Liczba prosumentów na Litwie szybko rośnie, na co wpływa wzrost cen energii zachęcający do własnej produkcji energii, możliwość pozyskania rządowego dofinansowania na inwestycje we własne instalacje fotowoltaiczne, a także regulacje mające na celu upowszechnienie własnej produkcji energii – także przez odbiorców, którzy nie posiadają warunków, aby zainstalować paneli fotowoltaicznych na własnym dachu – czemu ma służyć koncepcja wirtualnego prosumenta umożliwiająca stanie się właścicielem części instalacji fotowoltaicznej oddalonej od punktu poboru.

Aby zachęcić obywateli do inwestycji w zieloną energię, dajemy nie rybę, ale wędkę. Zwiększenie niezależności energetycznej gospodarstw domowych to jedyny zrównoważony sposób, aby zmniejszyć rachunki za energię – podkreśla Dainius Kreivys, minister energii Litwy.

W tym miesiącu zakończył się kolejny nabór wniosków o rządowe dofinansowanie do inwestycji w małe elektrownie fotowoltaicznych. Złożono w nim ponad 18 tysięcy wniosków, a wartość wnioskowanego dofinansowania przekroczyła 40 mln euro.

W tym 13,7 tysięcy wniosków o granty w łącznej wysokości 37 mln euro dotyczyło inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne, a ponadto złożono 4,3 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 7,6 mln euro na instalacje fotowoltaiczne realizowane w ramach koncepcji wirtualnego prosumenta.

Beneficjenci dotacji adresowanych zarówno do osób inwestujących w panele fotowoltaiczne montowane na własnym dachu, jak i dla wirtualnych prosumentów, mogą liczyć na dofinansowanie wynoszące 323 EUR/kW.

Dofinansowanie może objąć montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW, co oznacza, że litewscy prosumenci mogą otrzymać dotację sięgającą w sumie 3230 EUR.

Ze wsparcia mogą skorzystać także osoby, które już wcześniej zainstalowały fotowoltaikę, a teraz chcą rozbudować swoje instalacje. Dotychczasowi prosumenci będą mogli otrzymać na dołożenie dodatkowych paneli mniejsze dofinansowanie wynoszące do 243 EUR/kW.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Litewskie ministerstwo energii podaje, że do końca ubiegłego roku liczba wirtualnych prosumentów wzrosła do 4,5 tys., a tylko w pierwszym miesiącu 2022 roku osoby fizyczne i firmy chcące zostać wirtualnym prosumentem złożyły 4,8 tys. aplikacji.

Jednocześnie zmienia się struktura podmiotów, które aplikują o przyznanie statusu wirtualnego prosumenta. W 2020 roku, kiedy wdrożono tę koncepcję na Litwie, znacząca większość podmiotów, które składały wniosek o zaliczenie ich do grona wirtualnych prosumentów, były osobami fizycznymi, a w ubiegłym roku już 48 proc. wnioskodawców stanowili przedsiębiorcy.

Zgodnie z rozwiązaniami wprowadzonymi w ubiegłym roku w polskiej ustawie o odnawialnych źródłach energii koncepcja wirtualnego prosumenta ma zostać wdrożona także w Polsce, ale dopiero w 2024 roku, kiedy zgodnie z ustawą Prawo energetyczne zotanie wdrożony Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE). 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.