Holendrzy uruchomią fabrykę lekkich modułów PV

Holendrzy uruchomią fabrykę lekkich modułów PV
Solarge

Holenderska firma Solarge zabezpieczyła środki na uruchomienie fabryki paneli fotowoltaicznych, których obudowa będzie wykonana z tworzyw sztucznych zamiast stosowanych powszechnie do tego celu aluminium i szkła. Zapewni to mniejszą wagę, a dodatkowo wpłynie na ograniczenie śladu węglowego i ułatwi recykling wyeksploatowanych modułów.

Solarge poinformowało, że dzięki zabezpieczeniu środków od kilku inwestorów przystąpi do budowy linii produkcyjnych w zakładzie w Weert w południowej części Holandii. Instalacja urządzeń produkcyjnych nastąpi w drugiej połowie tego roku – ma je dostarczyć firma Mondragon Assembly, a fabryka ma być gotowa do uruchomienia produkcji na początku 2023 r.

Początkowo zdolności produkcyjne mają pozwolić na wytworzenie w skali roku modułów o mocy 100 MW, a później fabryka ma zostać rozbudowana, aby możliwe były wyprodukowanie modułów o mocy 350 MW.

REKLAMA

Moduły Solarge z holenderskiej fabryki ma charakteryzować o 75 proc. niższy ślad węglowy dzięki zastosowaniu w obudowie modułów tworzyw sztucznych w miejsce tradycyjnego szkła solarnego i aluminium. Ślad węglowy modułu Solarge ma wynosić 220 kg/m2, czyli ok. 1130 kg/kWp.

Zastosowane materiały mają ponadto zapewnić redukcję wagi modułów Solarge o około 50 proc. w porównaniu do wagi tradycyjnych paneli.

Alternatywna budowa modułów ma przy tym nie ograniczać efektywności w porównaniu do konwencjonalnych paneli.

REKLAMA

Moduł będący w ofercie Solarge charakteryzujący się największą mocą (maks. 510 W) składa się z 72 ogniw monokrystalicznych typu PERC bazujących na płytkach M10. Rozmiary modułu wynoszą 2303x1137x14 mm, a waga wynosi 14,5 kg.

Na swoje moduły holenderski producent ma zapewniać 10-letnią gwarancję produktową oraz 20-letnią gwarancję, jeśli chodzi o uzysk energii (po takim okresie moduł ma zachować przynajmniej 80 proc. początkowej wydajności).

CEO holenderskiej firmy Jan Vesseur dostrzega wiele szans biznesowych w spodziewanym, dużym wzroście liczby inwestycji w fotowoltaikę. Jak ocenia, tylko w Holandii w ciągu najbliższych 30 lat ta liczba wzrośnie aż 10-krotnie.

Tymczasem Holandia już teraz należy do największych europejskich rynków, jeśli chodzi o inwestycje w fotowoltaikę. W ubiegłym roku Holendrzy zbudowali elektrownie fotowoltaiczne o mocy 3,3 GW w stosunku do potencjału 2,9 GW uruchomionego rok wcześniej. W efekcie na koniec grudnia moc instalacji PV w tym kraju wzrosła do 14,3 GW.

Solarge liczy, że oprócz wykorzystania jej modułów na carportach czy dachach, gdzie będzie się liczyć niska waga modułów, znajdą one zastosowanie także w takich aplikacjach jak offshore.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.