Pekao daje kredyt na największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Pekao daje kredyt na największą farmę fotowoltaiczną w Polsce
fot. Chelsea/Unsplash

Bank Pekao SA sfinansuje budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej w Zwartowie na Pomorzu. Całkowita docelowa moc instalacji osiągnąć ma ponad 285 MW. Po uruchomieniu będzie to największa farma PV w naszym kraju.

Farmę fotowoltaiczną na Pomorzu buduje Goldbeck Solar poprzez spółkę celową Stigma, a partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia jest Respect Energy. Ogromny projekt w Zwartowie sfinansuje konsurcjum trzech banków, wśród których są Bank Pekao SA, PKO BP oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). 

Łączna kwota bankowego finansowania dla farmy PV w Zwartowie to 763,4 mln zł, z czego 1/3 środków wyłoży Bank Pekao SA. Według opublikowanych informacji będzie on pełnił funkcje agenta kredytu, agenta zabezpieczeń oraz banku rachunków, zapewni też hedging stopy procentowej.  

REKLAMA

– To kolejna w ostatnich tygodniach umowa Banku Pekao na finansowanie dużego projektu w energetyce odnawialnej i zarazem kolejny krok na drodze do wzrostu udziału zielonego finansowania w naszym portfolio kredytowym. Konsekwentnie realizujemy ambitne cele zapisane w naszej strategii ESG i na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo w tym obszarze – zapewnia Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao SA.

Według założeń banku w latach 2021–2024 zorganizuje on finansowanie dla nowych projektów zrównoważonego rozwoju w wysokości co najmniej 30 mld zł, z czego przynajmniej 8 mld zł przeznaczone ma być na projekty zielone i społeczne. Inwestycja w Zwartowie zwiększy udział zielonego finansowania, obejmującego m.in. farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport i ekologiczne budownictwo, do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao SA.

EBOR wykłada 212 mln zł

W zeszłym miesiącu Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju informował o przyznaniu kredytu na inwestycję fotowoltaiczną w Zwartowie. Finansowanie EBOR-u udzielone zostanie w postaci kredytu z zabezpieczeniem senior secured i rezerwy na obsługę zadłużenia. Jego wysokość to 46 mln euro (około 212 mln zł).

REKLAMA

Uruchomienie produkcji energii w Zwartowie planowane jest na koniec drugiego kwartału 2022 roku. Roczny uzysk energii wynieść ma około 300 GWh. 

W styczniu ubiegłego roku, kiedy pojawiły się informacje o budowanej w Polsce ogromnej farmie fotowoltaicznej, Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy, podkreślał: – Budowana przez nas farma fotowoltaiczna w Zwartowie jest zlokalizowana na działce o powierzchni 300 ha, czyli gdyby to był jeden równy kawałek, to miałby kilometr szerokości i trzy kilometry długości. Będzie to największa elektrownia w Europie Środkowo-Wschodniej.

Moc docelowa farmy PV w Zwartowie to 285,6 MW. Przez pierwsze 5 lat wyprodukowana w niej energia będzie sprzedawana poza systemem wsparcia, potem rozliczana ma być z wykorzystaniem prawa do wyrównania tzw. ujemnego salda.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.