To będzie największa farma PV w Europie

To będzie największa farma PV w Europie
fot. Actis

Moc zainstalowana rumuńskiej farmy fotowoltaicznej wynieść ma aż 1,04 GW. Plany inwestora przewidują połączenie jej z bateryjnym systemem magazynowania energii o mocy 135 MW. Prawa do rozwoju inwestycji wykupiła od Grupy Monsson firma inwestycyjna Actis.  

Rozwojem projektu ogromnej farmy fotowoltaicznej w Rumunii będzie się zajmować Rezolv Energy – spółka należąca do Actis. Przejęty projekt jest w późnej fazie rozwoju – instalacja paneli ma zostać przeprowadzona już w pierwszej połowie 2023 roku, a całość według planów zostanie uruchomiona do 2025 roku.

Rumuńska firma Monsson Group przy realizacji projektów fotowoltaicznych i wiatrowych w Rumunii współpracuje z włoskim Enel Green Power. Teraz prawa do ogromnej farmy fotowoltaicznej sprzedane zostały funduszowi Actis. Należąca do niego spółka Rezolv zbuduje wielką elektrownię fotowoltaiczną w okręgu Arad w zachodniej Rumunii.

REKLAMA

Plany zakładają rozmieszczenie na farmie fotowoltaicznej prawie 1,6 mln paneli. Po zakończeniu budowy całego obiektu farma PV ma generować średnio 1,5 TWh energii elektrycznej w skali roku. Wytwarzana energia ma być sprzedawana m.in. odbiorcom przemysłowym w ramach długoterminowych umów PPA.

Farma fotowoltaiczna zostanie podłączona do napowietrznych linii wysokiego napięcia 400 kV. Prawdopodobnie obejmie też bateryjny magazyn energii (BESS) o mocy 135 MW.

Rozwój lokalny

Jak informuje Actis, realizacja projektu w okręgu Arad w Rumunii zapewni dużą liczbę nowych miejsc pracy w regionie. Podczas budowy zatrudnionych zostanie co najmniej 500 osób na okres dwóch lat.

 

REKLAMA

Firma zamierza realizować inwestycję zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi. Znaczna część gruntów rolnych o niskiej jakości na obszarze farmy PV ma być przekształcona w pastwiska do wypasu owiec. Projekt przewiduje także rozwój pszczelarstwa.

Ta transakcja pokazuje skalę ambicji Actis do inwestowania w transformację energetyczną na całym świecie, w szczególności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W czasie, gdy potrzeby w zakresie bezpieczeństwa energetycznego napędzają szybsze wprowadzanie energii odnawialnej, cieszymy się, że możemy finansować inwestycję Rezolv w największą w Europie elektrownię fotowoltaiczną, która ma zapewnić czystą energię dla ponad 370 000 gospodarstw domowych i jest zbudowana i eksploatowana zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju – skomentowała Jaroslava Korpanec, Partner i Head of Central & Eastern Europe w Actis.

– Transakcja ta nastąpiła po ogłoszeniu przez Rezolv we wrześniu, że zbuduje w Rumunii farmę wiatrową o mocy 450 MW. Ściśle współpracujemy z Rezolv nad kolejnymi inwestycjami w energię odnawialną, które mamy nadzieję ogłosić na początku 2023 roku – dodała Korpanec.

Actis podaje, że do tej pory fundusz zainwestował w ponad 70 projektów OZE na całym świecie, których łączna moc wynosi około 12 GW, a w planach ma inwestycje w kolejne 12,5 GW.

Obecny rekord: 590 MW

W tej chwili największą farmą fotowoltaiczną w Europie jest należąca do Iberdroli instalacja o mocy 590 MWp, nazwana Francisco Pizarro Photovoltaic Plant. Farma zlokalizowana jest w prowincji Cáceres (Estremadura, Hiszpania), pomiędzy miejscowościami Torrecillas de la Tiesa i Aldeacentenera.

W elektrowni fotowoltaicznej w Cáceres wykorzystano w sumie 1,5 mln modułów fotowoltaicznych, 13,7 tys. trackerów i 313 inwerterów.

Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Rusza największa w Europie farma fotowoltaiczna.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.