Nomad Electric startuje z działalnością w Rumunii

Nomad Electric startuje z działalnością w Rumunii
Paweł Muszyński. Fot. Nomad Electric

W Polsce Nomad Electric dotychczas zawarł umowy na obsługę techniczną (O&M) projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 800 MWp. Teraz dostawca usług budowy i serwisowania wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych otworzył oddział w Bukareszcie.

Nomad Electric zamierza w przyszłym roku kontynuować ekspansję międzynarodową zgodnie z dotychczas wypracowanym modelem obsługi farm. Rozpoczęcie działalności na rynku rumuńskim jest elementem strategii rozwoju spółki.

Jesteśmy częścią grupy działającej w kilku krajach europejskich, a rynek OZE w Europie Środkowo-Wschodniej rośnie i oferuje ogromne możliwości – mówi Paweł Muszyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Nomad Electric.

REKLAMA

Otwarcie oddziału w Rumunii, będącej rynkiem wschodzącym, jest naturalnym krokiem, biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem ten kraj musi do 2030 roku osiągnąć cel ponad 30 proc. udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym. To stwarza bardzo duży potencjał i zamierzamy go wykorzystać – podkreśla Muszyński.

 

REKLAMA

Profesjonalna diagnostyka instalacji fotowoltaicznych

Nomad Electric zamierza nawiązać współpracę z podmiotami inwestującymi w wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne w Rumunii, do czego ma je przekonać m.in. technologiczne know-how firmy. Spółka dysponuje nowoczesnym centrum monitoringu i wykonuje diagnostykę farm zlokalizowanych w różnych miejscach w Europie za pomocą systemu SCADA, wspieranego narzędziami do zaawansowanej analityki danych. Celem jest utrzymanie efektywnej produkcji energii.

Spółka opracowała własny software Nomad NX, który kontroluje wytwarzanie energii w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje też inne zaawansowane technologie do precyzyjnego badania modułów i wykrywania defektów.

W ostatnim czasie Nomad Electric informował, że rok 2022 zamierza zamknąć z portfelem projektów o mocy 1,1  GWp.

– Posiadamy zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów i wieloletnie doświadczenie w obsłudze oraz serwisowaniu farm fotowoltaicznych. Podpisane kontrakty i realna możliwość powiększenia całego portfela projektów O&M do 1,1 GWp jest najlepszym dowodem na to, że inwestorzy darzą nas zaufaniem – komentował Paweł Czaus, CEO Nomad Electric.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.