W Wielkopolsce powstała duża farma fotowoltaiczna

W Wielkopolsce powstała duża farma fotowoltaiczna
R.Power

Grupa R.Power poinformowała o zakończeniu budowy wielkopowierzchniowej farmy fotowoltaicznej. Projekt o mocy 27 MWp jest zlokalizowany na terenie 40 hektarów w miejscowości Karpicko w powiecie wolsztyńskim.

Elektrownia słoneczna, którą R.Power zbudował w Wielkopolsce, składa się z ponad 50 tys. modułów dwustronnych o jednostkowej mocy 530 Wp, co pozwoli na istotne zwiększenie uzysków energii w porównaniu do tradycyjnych systemów bazujących na panelach jednostronnych. W projekcie zastosowano również 100 inwerterów.

Farma PV ma osiągnąć pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale przyszłego roku. Roczna produkcja energii wyniesie ponad 33 GWh, co pozwoli na redukcję emisji CO2 o ponad 27 tys. ton rocznie. Za utrzymanie i serwis farmy odpowiadać będzie spółka Nomad Electric Services.

REKLAMA

– W czasach wielu wyzwań dzisiejszych czasów inwestycje w tworzenie miksu energetycznego powinny być traktowane priorytetowo. Transformacja energetyczna oraz inwestycje w infrastrukturę krytyczną to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa gospodarki, ale także jej motor napędowy. Jako R.Power realizujemy jeden z największych w kraju planów rozwoju sektora fotowoltaicznego, co przekłada się na zwiększenie niezależności polskiego systemu elektroenergetycznego – komentuje Przemek Pięta, współzałożyciel i prezes zarządu R.Power.

 

Wielomilionowe inwestycje

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu R.Power ogłosiło postępowania przetargowe na dostawę paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów dla kolejnych projektów o mocy 270 MWp, realizowanych na terenie Polski i Włoch. Wartość zamówienia to ponad 320 mln zł. 

Ogłoszone postępowania przetargowe obejmują dostawę modułów dwustronnych o mocy 530–570 Wp od czołowych producentów. Spółka jednocześnie planuje zakontraktowanie dostawy inwerterów. Zawarcie umów R.Power przewiduje na ostatni kwartał tego roku.

Polski deweloper poinformował niedawno o rozpoczęciu budowy farm fotowoltaicznych w Portugalii, które mają osiągnąć łączną moc 72 MWp i w których także zostaną wykorzystane panele dwustronne. Portugalskie farmy PV powinny wytwarzać w sumie około 120 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ostatnio polski deweloper ogłosił pozyskanie finansowania, które ma mu umożliwić dalszą ekspansję na zagranicznych rynkach. R.Power Investment B.V. zawarł umowę z funduszem Eiffel Investment Group, która zakłada przyznanie finansowania do kwoty 30 mln euro z opcją podwyższenia jej do 40 mln euro. Finansowanie zostało udzielone na okres do 18 miesięcy z funduszy finansowania pomostowego, którymi zarządza francuska grupa.

Niedawno R.Power pozyskał też finansowanie od PFR Funduszu Inwestycyjnego FIZAN, który objął zielone obligacje o wartości 120 mln zł. Emisja odbyła się w ramach programu obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. Sumaryczna wartość wszystkich obligacji R.Power wyemitowanych dotychczas w ramach programu wynosi 450 mln zł.

R.Power S.A. rozwija projekty fotowoltaiczne w Polsce, we Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech oraz Rumunii. Spółka posiada obecnie portfel ponad 7 GWp aktywów fotowoltaicznych; portfel projektów o ograniczonym ryzyku (wybudowane, w budowie lub gotowe do budowy) ma moc 0,8 GWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.