Polski deweloper zaczyna budowę farm PV w Portugalii

Polski deweloper zaczyna budowę farm PV w Portugalii
R.Power

Grupa R.Power, która jest czołowym polskim producentem energii słonecznej oraz deweloperem farm PV, poinformowała o rozpoczęciu prac przy projektach rozwijanych w Portugalii.

R.Power jest obecnie największym polskim inwestorem w Portugalii w obszarze fotowoltaiki, dysponując projektami zlokalizowanymi w różnych częściach kraju, między innymi w dystryktach: Alentejo, Santarém, Portalegre i Castelo Branco.

Deweloper ogłosił rozpoczęcie prac przy budowie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 72 MW. Wszystkie farmy będą wykorzystywać panele dwustronne. Dzięki ich zastosowaniu oraz dzięki świetnym warunkom nasłonecznienia elektrownie PV mają wytwarzać w sumie około 120 GWh energii elektrycznej rocznie.

REKLAMA

Inwestycje fotowoltaiczne R.Power w Portugalii pozwolą na zredukowanie emisji CO2 o niemal 40 tys. ton w skali roku  czyli tyle, ile wytwarza 16 tys. samochodów osobowych. Wszystkie farmy mają powstać do końca przyszłego roku.

W planach 300 MWp

Przemek Pięta, współzałożyciel i prezes zarządu R.Power, informuje, że w perspektywie średnioterminowej kierowana przez niego firma zamierza zbudować w Portugalii portfolio projektów o mocy 300 MWp.

– Portugalia to jeden z krajów, które najszybciej rozwijają projekty oparte na zielonej energii, zarówno wykorzystujące słońce, jak i oparte na wodorze. To właśnie tu otworzyliśmy nasze pierwsze zagraniczne biuro i tu planujemy w najbliższych latach intensywny rozwój – mówi Przemek Pięta, współzałożyciel i prezes zarządu R.Power.

REKLAMA

 

Portugalia jest obecnie jednym z europejskich liderów czystej energii. W 2021 roku udział energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych wynosił 60 proc., a zgodnie z krajową strategią energetyczną do końca tej dekady energia elektryczna wytwarzana w tym kraju ma pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Według danych SolarPower Europe na koniec 2021 roku Portugalia posiadała elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,5 GW, a według zapowiedzi rządu w Lizbonie do 2030 roku moc portugalskiej fotowoltaiki ma się zwiększyć do 9 GWp.

Pieniądze na zagraniczną ekspansję

Oprócz Polski i Portugalii R.Power rozwija projekty fotowoltaiczne we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech oraz Rumunii. Grupa ma obecnie rozwijać portfel ponad 7 GWp aktywów fotowoltaicznych i dysponuje portfelem projektów o ograniczonym ryzyku (wybudowane, w budowie lub gotowe do budowy) o mocy około 0,8 GWp.

Działania R.Power obejmują cały łańcuch wartości sektora energii słonecznej, w tym rozwój projektów elektrowni fotowoltaicznych, budowę farm PV (Engineering Procurement & Construction), ich serwisowanie (Operations & Maintenance) oraz produkcję zielonej energii (Independent Power Producer).

Ostatnio polski deweloper ogłosił pozyskanie finansowania, które ma mu umożliwić dalszą ekspansję na zagranicznych rynkach. R.Power Investment B.V. zawarł umowę z funduszem Eiffel Investment Group, która zakłada przyznanie finansowania do kwoty 30 mln euro z opcją podwyższenia jej do 40 mln euro. Finansowanie zostało udzielone na okres do 18 miesięcy z funduszy finansowania pomostowego, którymi zarządza francuska grupa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.