Econergy z pożyczką 150 mln euro na inwestycje PV w Polsce i Rumunii

Econergy z pożyczką 150 mln euro na inwestycje PV w Polsce i Rumunii
fot. BayWa r.e.

Izraelska firma ubezpieczeniowa Phoenix Insurance wesprze realizację rumuńskich i polskich projektów fotowoltaicznych sporą pożyczką. Econergy Renewable Energy, deweloper i operator inwestycji OZE, sfinalizował umowę kredytową opiewającą na 150 mln euro (ponad 703 mln zł).

W ramach zawartej umowy Phoenix Insurance przekaże izraelskiej spółce Econergy Renewable Energy 100 mln euro na rumuńskie inwestycje fotowoltaiczne oraz 50 mln euro na projekty realizowane w Polsce. Obie firmy pierwotnie uzgodniły umowę kredytową w lutym 2022 roku, teraz ją sfinalizowały.

Oprócz strategicznej inwestycji RGreen Invest o wartości 350 mln euro ta nowa umowa oznacza istotny krok w rozwoju Econergy i będzie wspierać nas we wdrażaniu gotowych projektów z naszego dużego portfela przy zachowaniu elastyczności finansowej. Robimy duże postępy w rozwoju portfela i spodziewamy się, że przychody z powiązanych projektów uzyskamy już w drugim kwartale tego roku – powiedział Eyal Podhorzer, prezes zarządu Econergy.

REKLAMA

Econergy w Polsce

Izraelska spółka ma w Polsce inwestycje w przygotowaniu o łącznej mocy ponad 1,6 GW. Rozpoczęła już budowę pierwszego projektu fotowoltaicznego o mocy 51 MW.

Farma fotowoltaiczna Econergy powstaje w Resku w województwie zachodnio-pomorskim. Stawiana jest na obszarze 52 hektarów. Budowa ma się zakończyć do połowy przyszłego roku, wtedy też instalacja ma zacząć produkować energię. Jak podaje inwestor, spodziewana produkcja ma odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną 29 tys. gospodarstw domowych. Projekt w Resku Econergy realizuje w ramach spółki joint venture z Phoenix Insurance.

REKLAMA

Kolejny projekt PV w Polsce, który zamierza realizować izraelska spółka, to farma fotowoltaiczna w Policku, w województwie lubuskim. Instalacja osiągnąć ma moc 13 MW i zajmie 19 hektarów powierzchni. Jej budowa ma się rozpocząć w tym roku, a jej zakończenie planowane jest na rok 2024.

Gigawaty w OZE

Econergy jest notowanym na giełdzie w Tel Awiwie deweloperem projektów fotowoltaicznych, wiatrowych i magazynowych. Działa na kluczowych rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Rumunii, Polsce i Grecji. Ogólny portfel projektów spółki obejmuje ponad 6 GW projektów PV i wiatrowych w całej Europie, z dodatkowymi 2,6 GWh w magazynach energii.

Celem Econergy jest podłączenie do sieci do końca 2024 roku instalacji OZE o łącznej mocy około 3 GW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.