Nomad Electric zaczyna działać na portugalskim rynku PV

Nomad Electric zaczyna działać na portugalskim rynku PV
fot. Nomad Electric

Polski dostawca usług budowy i serwisowania wielkopowierzchniowych instalacji fotowoltaicznych (EPC i O&M) otworzył swój oddział w Lizbonie. Niedługo Nomad Electric rozpocznie realizację pierwszego kontraktu w Portugalii dla projektów o łącznej mocy ponad 70 MWp.

Biuro w Portugalii jest drugim po Rumunii zagranicznym oddziałem Nomad Electric. Pierwszy portugalski kontrakt firmy realizowany będzie w sześciu dystryktach: Évora, Santarém, Castelo Branco, Leiria, Coimbra oraz Aveiro. Nomad dostarczy rozwiązania informatyczne klasy SCADA dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 70 MWp.

Elektrownie PV w Portugalii, które obejmuje kontrakt Nomad Electric, mają wytwarzać w sumie około 120 GWh energii elektrycznej rocznie. Spółka dostarczy układy sterowania wraz z autorskim oprogramowaniem Nomad NX i zapewni kompatybilność systemu z operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego Ren i operatorem sieci dystrybucji E-Redes. W kolejnym kroku planuje rozpoczęcie świadczenia usług obsługi technicznej (O&M).

REKLAMA

Poprawna konfiguracja systemu sterowania przy współpracy z operatorem sieci dystrybucji jest krytycznym elementem budowy i uruchomienia każdej farmy fotowoltaicznej. Dostarczamy kompleksowe rozwiązanie, zarówno hardware, jak i oprogramowanie, które pozwala na współpracę z systemami informatycznymi E-Redes – powiedział José Andrade, service manager Nomad Electric w Portugalii.

– Kolejną kluczową kwestią jest zapewnienie maksymalizacji produkcji energii elektrycznej, w szczególności dla farm z systemami nadążnymi (tzw. trackerami). W ramach tego projektu dostarczymy też rozwiązanie w tym zakresie – dodaje Andrade.

Potencjał rynku portugalskiego

REKLAMA

Jak zaznacza Paweł Muszyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Nomad Electric, obecna sytuacja geopolityczna, która znacząco przyspieszyła proces transformacji energetycznej i rozwój OZE, ma wpływ także na Portugalię, gdzie rząd planuje osiągnięcie udziału źródeł odnawialnych w miksie energetycznym kraju na poziomie 80 proc. do 2026 roku (z 20 proc. obecnie).

– Jeśli chodzi o moc portugalskiej fotowoltaiki, to ma się ona zwiększyć z aktualnych ponad 2 GWp do 9 GWp w 2030 roku. Dla nas, ekspertów w obszarze O&M elektrowni fotowoltaicznych, oznacza to ogromne możliwości rozwoju na tym rynku – podkreśla Muszyński.

Jak informuje Nomad Electric, firma planuje wkrótce zwiększyć skalę działalności do ponad 1 GWp i dalej rozwijać się na rynkach zagranicznych. Wcześniejsze szacunki zakładały przekroczenie granicy 1 GWp jeszcze w roku 2022, po tym jak spółka osiągnęła 800 MWp w portfelu farm PV, którymi zarządza. Więcej na ten temat w artykule: Nomad Electric chce zamknąć rok z wynikiem 1,1 GWp mocy w PV.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.