Gubin: oficjalne otwarcie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Gubin: oficjalne otwarcie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce
Farma fotowoltaiczna w Gubinie. Foto: REMOR Solar

Dzisiaj w Gubinie oficjalnie uruchomiono farmę fotowoltaiczną, której moc wynosi 1,504 MW. To druga największa uruchomiona dotąd w naszym kraju inwestycja tego typu – po otwartej w ubiegłym tygodniu przez Energę farmie fotowoltaicznej w Gdańsku, której moc wynosi 1,636 MW. 

Inwestycja, której koszt wyniósł ok. 10 mln zł, została zrealizowana przez Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin (PEG). 

Inwestor zapewnia, że oddana dzisiaj do użytku inwestycja jest dopiero pierwszym etapem projektu, który zakłada budowę w sumie trzech tego typu elektrowni. Po zakończeniu całej inwestycji łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Gubinie ma osiągnąć 4 MW, które powstaną na terenie 7 ha. 

REKLAMA
REKLAMA

Farma fotowoltaiczna produkuje energię od ostatniej środy, kiedy została uruchomiona. Od tego czasu wyprodukowano ok. 4,6 MWh energii elektrycznej. Prąd produkowany na farmie fotowoltaicznej w Gubinie trafi do sieci energetycznej należącej do Enei. 

Inwestycja jest finansowana częściowo z środków unijnych – z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Działania 3.2 dotyczącego środowiska i rozwoju OZE „Poprawa jakości powietrza, efektywności energetycznej oraz rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii”, priorytet III „Ochrona i zarządzanie zasobami środowiska przyrodniczego”. 

Zdjęcia farmy fotowoltaicznej w Gubinie i dodatkowe informacje na jej temat na Gramwzielone.pl w artykule: REMOR SOLAR zrealizował budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

gramwzielone.pl