Prezes Enei: mam nadzieję, że nikt nas w tym kraju nie uszczęśliwi fotowoltaiką

Prezes Enei: mam nadzieję, że nikt nas w tym kraju nie uszczęśliwi fotowoltaiką
Krzysztof Zamasz, prezes Enea SA / foto: Newseria

Prezes Enei Krzysztof Zamasz podczas Targów Energii organizowanych przez Towarzystwo Obrotu Energią sprzeciwił się finansowaniu fotowoltaiki w ramach polskiego systemu wsparcia dla OZE. W jego opinii wsparcie dla fotowoltaiki może skutkować w naszym kraju problemami podobnymi do tych, które były obserwowane w Czechach. 

Mam nadzieję, że nikt nas w tym kraju nie uszczęśliwi fotowoltaiką, bo my tej fotowoltaiki przy dużym systemie wsparcia nie potrzebujemy, bo to kosztuje – powiedział Krzysztof Zamasz (za cire.pl). 

Jeżeli mamy mieć ten sam casus co w Czechach, to uczmy się na doświadczeniach sąsiadów i nie popełniajmy tych błędów – ocenił prezes Enei. 

REKLAMA
REKLAMA

Czeski rząd wprowadził w 2010 r. jedne z najwyższych na świecie dopłaty do produkcji energii słonecznej w systemach fotowoltaicznych, co zaowocowało szybkim rozwojem czeskiego potencjału PV. Czesi szybko wycofali się z preferencyjnych dopłat do PV, a rząd w Pradze obwinił fotowoltaikę za wzrost cen energii. 

Są bardzo duże oczekiwania od strony klientów i odbiorców, również podmiotów, które na tym rynku funkcjonują, żeby podejść do tego jednak bardzo systemowo i zwrócić uwagę, że jet to system naczyń połączonych i na to co zrobimy w świadectwach [red. systemie wsparcia dla OZE] – dodał prezes koncernu energetycznego z Poznania oceniając potencjalny wpływ wsparcia dla OZE na polski system energetyczny.  

gramwzielone.pl / za cire.pl