Nowy Jork: cel 150 000 instalacji fotowoltaicznych do 2020

Nowy Jork: cel 150 000 instalacji fotowoltaicznych do 2020
Fot. Anthony Quintano, flickr cc

Gubernator amerykańskiego Stanu Nowy Jork Andrew Cuomo nie chce zostawać w tyle za swoim odpowiednikiem z Kalifornii – Jerrym Brownem, który w ubiegłym tygodniu podpisał forsowaną przez siebie ustawę, zgodnie z którą udział energii odnawialnej w kalifornijskim miksie energetycznym wzrośnie do 50% do roku 2030.

Władze Nowego Jorku już wcześniej podejmowały ambitne cele w zakresie wspierania energetyki odnawialnej, a w ubiegłym tygodniu gubernator tego stanu Andrew Cuoumo zapowiedział kolejne działania w zakresie OZE.

Wśród nich jest budowa do 2020 r. dodatkowych 150 tysięcy instalacji fotowoltaicznych w domach i firmach. Dodatkowo systemy fotowoltaiczne na każdym z 64 kampusów ma zamontować uniwersytet stanowy, który wcześniej zadeklarował 30-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych do roku 2020.

REKLAMA

Stanowy cel redukcji emisji gazów cieplarnianych to 40% do roku 2020 w porównaniu do poziomu z roku 1990, a także 80% do 2050 r.

Producenci energii w małych instalacjach PV mają być wspierani opracowywanym przez władze stanowe programem net-meteringu, którym zostaną objęte systemy fotowoltaiczne o mocy do 2 MW.

Wsparcie OZE jest realizowane w ramach przyjętej przez władze stanowe strategii energetycznej o nazwie Reforming Energy Vision (REV), w ramach której przewiduje się docelowo zwiększenie udziału zielonej energii w stanowym miksie energetycznym do 50%, a także obniżenie o 23% konsumpcji energii w budynkach w porównaniu z poziomem z roku 2012.

REKLAMA

W ramach REV przewiduje się m.in. instalację systemów PV na dachach stanowych szkół, które dzięki temu obniżą koszty funkcjonowania, przyznanie 40 mln dolarów na finansowanie budowy spółdzielni energetycznych i mikrosieci w celu uniknięcia strat energii wynikających z jej przesyłu na większe odległości czy wsparcie finansowe dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 GW w ramach inicjatywy NY-Sun.

Na rozwoju OZE w najbliższym czasie zyska gospodarka stanu Nowy Jork.  

Obecnie w położonym w tym stanie mieście Buffalo powstaje największa w Ameryce Północnej fabryka krystalicznych modułów fotowoltaicznych, którą buduje związana z Elonem Muskiem firma SolarCity i w której mają docelowo powstawać moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 1 GW/rok.

Budowa fabryki w Buffalo zostanie zakończona do połowy przyszłego roku, a pełna produkcja modułów PV ma ruszyć w 2017 r. 

W ubiegłym tygodniu o budowie w stanie Nowy Jork największej w Ameryce Północnej fabryki wafli krzemowych, które wykorzystuje się do produkcji paneli fotowoltaicznych, poinformowała amerykańska firma 1366 Technologies. Roczny potencjał produkcyjny fabryki, która powstanie w Genesee County, wyniesie 3 GW.

Docelowo 1366 Technologies zatrudni około tysiąca pracowników, a do energochłonnego procesu produkcji wykorzysta relatywnie tanią i czystą energię z pobliskich elektrowni wodnych. 

gramwzielone.pl