Nowy algorytm dla fotowoltaicznych systemów nadążnych zwiększy uzyski

Nowy algorytm dla fotowoltaicznych systemów nadążnych zwiększy uzyski
fot. Soltec

Hiszpański Soltec opracował nowy algorytm śledzenia dla nadążnych systemów fotowoltaicznych (trackerów) wykorzystujących moduły bifacjalne. Oprogramowanie bierze pod uwagę większą ilość danych, by zwiększyć uzysk energii ze słońca.

Bifacjalne moduły fotowoltaiczne zdobywają popularność od 2017 roku. Oferują wyższy uzysk w porównaniu z jednostronnym modułem PV o tej samej powierzchni. Coraz częściej razem z modułami dwustronnymi wdrażane są projekty z wykorzystaniem trackerów. To konstrukcje wsporcze pod panele, które umożliwiają zmianę ich kąta nachylenia w zależności od warunków atmosferycznych.

Dokładniejsze obliczenia

Hiszpańska firma Soltec opracowała nowy algorytm dla nadążnych systemów fotowoltaicznych, który umożliwi zwiększenie uzysku z instalacji wykorzystujących dwustronne moduły PV.

REKLAMA

Oprogramowanie ma na celu ustalenie optymalnej pozycji trackera (a tym samym modułów) z uwzględnieniem całkowitej ilości promieniowania słonecznego docierającego do przedniej i tylnej strony modułu PV. Jak zaznacza Soltec, do tej pory algorytmy brały pod uwagę tylko natężenie promieniowania na przednią stronę modułu i obliczały kąt nachylenia całego systemu.

Najnowszy algorytm bierze pod uwagę domyśle parametry instalacji fotowoltaicznej, jak również zmienne operacyjne (np. prognozę pogody), albedo oraz napromieniowanie (na przód i tył). Następnie na podstawie danych statycznych i dynamicznych oblicza odpowiedni kąt, przy którym wydajność modułu bifacjalnego jest maksymalna.

Algorytm astronomiczny

Soltec korzysta już z algorytmu astronomicznego opracowanego we własnym zakresie na podstawie danych dotyczących pozycjonowania słońca z NREL-SPA. Algorytm ten wysyła informacje do kontrolera trackera w celu ustawienia go pod określonym kątem w zależności od położenia słońca. Jest to najbardziej podstawowy algorytm śledzenia, z którego po części korzysta również nowa wersja.

Warto dodać, że istnieją również inne algorytmy stosowane w celu zwiększenia produkcji energii z PV, takie jak TeamTrack w przypadku Soltec. Służy on zapobieganiu cieniowania między rzędami trackerów we wczesnych i późnych godzinach dnia. Z kolei Diffuse Booster wykorzystuje informacje o pogodzie (prognoza i pomiary na miejscu) w celu zwiększenia produkcji, gdy promieniowanie rozproszone jest większe niż promieniowanie bezpośrednie.

REKLAMA

Więcej prądu

Algorytm opracowany dla dwustronnych modułów ma zdaniem Soltec zwiększyć sumaryczny uzysk instalacji fotowoltaicznej. Potencjalna korzyść z jego wykorzystania ma sięgać 0,29 proc. W ramach przeprowadzonych testów osiągnięto wzrost skuteczności systemu o 0,18 proc., co miało być spowodowane niedokładnością prognoz pogody.
.

.
Soltec szacuje, że w przypadku elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MW, na śródziemnomorskiej szerokości geograficznej, szacunkowy zysk ekonomiczny przy albedo (współczynniku odbijania promieni słonecznych przez powierzchnię znajdującą się pod modułami) na poziomie 30 proc. może wynieść nawet 6192 euro (około 28 tys. zł) rocznie.

Firma nie podała w swoim komunikacie, kiedy nowe oprogramowanie może trafić do sprzedaży.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.