Mikroinwerter z zastrzeżonym układem scalonym

Mikroinwerter z zastrzeżonym układem scalonym
fot. Enphase

Najnowsza seria mikroinwerterów Enphase otrzymała wyróżnienie na tegorocznych targach Intersolar. Amerykański producent miał testować swoje urządzenia ponad milion godzin.

W ramach tegorocznego konkursu Intersolar Award 2023 w kategorii Fotowoltaika wyróżniono w Monachium 10 finalistów, z których trzech otrzymało nagrody. Amerykański Enphase nie znalazł się w tym najwęższym gronie, jednak seria mikroinwerterów IQ8 pozwoliła mu zakwalifikować się do światowej czołówki.

Zastrzeżony układ scalony

Jak czytamy na stronie Enphase, seria IQ8 obejmuje trzy różne modele mikroinwerterów: IQ8MC, IQ8AC oraz IQ8HC. Producent podkreśla, że niezależnie od typu w każdym mikroinwerterze z serii IQ8 zastosowano opatentowany przez amerykańską firmę układ scalony (Application-Specific Integrated Circuit, ASIC).

REKLAMA

Układ ASIC został specjalnie zaprojektowany i dostosowany do potrzeb i funkcji mikroinwertera IQ8. Umożliwia skuteczne i efektywne przetwarzanie energii elektrycznej wewnątrz mikroinwertera, zapewniając optymalne działanie systemu. ASIC odpowiada za monitorowanie, regulację i konwersję prądu stałego generowanego przez ogniwa PV na prąd przemienny. Kluczową funkcją, jak podkreśla producent, jest to, że ASIC umożliwia niezakłócone działanie mikroinwertera zarówno w trybie on-grid, jak i off-grid.

Parametry mikroinwertera

Każdy model ma takie same wymiary: 212 x 175 x 30,2 mm (bez wsporników montażowych) i waży 1,1 kg (wraz ze specjalną płytką montażową). Mikroinwertery są wyposażone w złącza DC Stäubli MC4 i charakteryzują się stopniem ochrony IP67. Mogą pracować w zakresie temperatur od -40 do + 60 st. C. Niezależnie od modelu napięcie rozruchowe pojedynczego urządzenia wynosi 22 V.

Model IQ8MC ma znamionowe napięcie wejściowe 35 V, a minimalne i maksymalne napięcia MPP wynoszą kolejno 25 i 45 V. Urządzenie może przyjąć maksymalnie moc wejściową na poziomie 480 W.

Znamionowe napięcie wejściowe modelu IQ8AC wynosi 36,5 V, natomiast minimalne i maksymalne napięcia MPP to kolejno 28 i 45 V. Urządzenie może przyjąć maksymalnie moc wejściową na poziomie 530 W.

REKLAMA

Trzeci, najmocniejszy, model IQ8HC ma znamionowe napięcie wejściowe 37 V, a minimalne i maksymalne napięcia MPP wynoszą odpowiednio 29,5 i 45 V. Moc wejściowa może wynieść maksymalnie 560 W.

Dostawa do Niemiec

W jednym z ostatnich komunikatów Enphase poinformował, że rozpoczął wysyłkę mikroinwerterów IQ8HC do Niemiec w celu obsługi nowych modułów fotowoltaicznych o dużej mocy.

Warto dodać, że system bazujący na mikroinwerterach do wytwarzania energii wymaga zintegrowania tych urządzeń z bramką IQ Gateway. Można ją podłączyć do internetu, aby umożliwić bezprzewodowe aktualizacje i połączyć się z platformą monitorującą Enphase App.

Producent w materiałach reklamowych podkreśla, że jego mikroinwertery przechodzą ponad milion godzin testów, co pozwala zaoferować 25 lat gwarancji produktowej, czyli tyle, ile mają niektóre moduły fotowoltaiczne z wyższych półek cenowych.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.