Włoski producent opracował pergolę z dodatkową funkcją

Włoski producent opracował pergolę z dodatkową funkcją
Giulio Barbieri

Włoska firma Giulio Barbieri wprowadziła do sprzedaży pergolę ogrodową, która jest wyposażona w moduły fotowoltaiczne. Ogrodowy system fotowoltaiczny można również doposażyć w inne rozwiązanie.

Fotowoltaiczna pergola włoskiego producenta została nazwana Eclettica Solar Power. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest zapewnienie dodatkowej przestrzeni do spędzania czasu w okresie letnim i ochrony przed słońcem, system oferuje możliwość generowania prądu na własne potrzeby za pośrednictwem umieszczonych na dachu wiaty paneli fotowoltaicznych.

Trzy warianty do wyboru + dodatkowa opcja

Jeżeli chodzi o moc fotowoltaiki, włoski producent oferuje trzy opcje: 3,06; 4,08 i 5,10 kW. W każdej konfiguracji stosowane są moduły BBO M10 z serii Duplex słoweńskiego producenta Bisol. Pojedynczy panel ma moc 510 W i sprawność 21,5 proc. Panel mierzy 2094 x 1134 x 35 mm i waży 26 kg.

REKLAMA

Wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 48,5 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 13,4 A, a współczynnik temperaturowy mocy został określony na -0,34 proc./°C. Moduł jest wykonany w oparciu o 132 półcięte ogniwa wyprodukowane w technologii PERC.

Panel fotowoltaiczny objęty jest 15-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją wydajnościową. Po upływie wskazanego okresu wydajność ma osiągać 85 proc. wartości początkowej. Oprócz samych modułów PV w skład systemu wchodzi inwerter hybrydowy Azzurro o mocy 4 kW z zestawem do komunikacji. Opcjonalnie, użytkownik może zamówić system magazynowania energii elektrycznej o pojemności min. 5 kWh oparty na litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) bateriach Azzurro, które po wykonaniu 10 tys. cykli ładowania mają nadal zachowywać przynajmniej 70 proc. początkowej pojemności.

Zarówno inwerter, jak i falownik objęte są 10-letnią gwarancją producenta.

REKLAMA

Odporna na warunki atmosferyczne

Giulio Barbieri wśród zalet zaprojektowanej przez niego pergoli podkreśla łatwość konserwacji. Mowa tu o możliwości szybkiego czyszczenia poszczególnych profili aluminiowych, a także dobrej dostępności pod kątem usuwania zalegających na panelach fotowoltaicznych liści i innych zabrudzeń.

Pergola jest wodoodporna oraz wykazuje dużą wytrzymałość na obciążenie śniegiem, która w wersji podstawowej ma wynosić ok. 48 kg/m2, a wersji wzmocnionej – aż 150 kg/m2.

Zainteresowani mogą również wyposażyć swoją wiatę w przesuwany sufit, przesuwane szklane okna, rolety lub dodatkowy system oświetlenia. Włoski producent ma w swojej ofercie również carporty umożliwiające korzystanie z fotowoltaiki na miejscach postojowych dla samochodów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.