PGE szykuje GPZ dla ogromnej farmy fotowoltaicznej

PGE szykuje GPZ dla ogromnej farmy fotowoltaicznej
PGE

Nowy obiekt spółki z Grupy PGE umożliwi przyłączanie odbiorców z Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) EURO-PARK WISŁOSAN obejmującej tereny po byłej kopalni siarki. Wśród podmiotów przyłączonych do stacji będzie inwestycja, którą realizuje PGE Energia Odnawialna –  jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce i największa w portfelu PGE. 

Inwestycja realizowana na Podkarpaciu przez spółkę PGE Dystrybucja obejmie m.in. 8-polową rozdzielnię napowietrzną 110 kV, dwa stanowiska transformatorów 110/15 kV o mocy 16 MVA, 2 stanowiska zespołów kompensacyjnych, 2 stanowiska baterii kondensatorów oraz budynek rozdzielni 15 kV wraz z nastawnią. Budowaną stację zasili linia 110 kV Chmielów – Olendry. W drugim etapie planowane jest wprowadzenie do stacji dodatkowych linii kablowych zasilanych z linii 110 kV Chmielów – Tarnobrzeg.

Jak powiedział Grzegorz Pietrusza, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów, budowa GPZ Jeziórko to kolejna z dużych inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną na terenie oddziału Rzeszów.

REKLAMA

W sumie w 2023 r. na inwestycje sieciowe oddział planuje przeznaczyć ponad 530 mln zł, co jest rekordem w skali oddziału. Inwestycje te przyczynią się do poprawy warunków zaopatrzenia w energię elektryczną obecnych i przyszłych odbiorców.

Efektem prac będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego oraz poprawa wskaźników jakościowych dostarczanej energii elektrycznej. Dodatkową korzyścią płynącą z inwestycji jest możliwość przyłączania nowych podmiotów do sieci elektroenergetycznej PGE Dystrybucja. Termin zakończenia inwestycji przewidziano na maj 2024 r., a jej koszt wyniesie 29,8 mln zł.

REKLAMA

Nowy GPZ zapewni również możliwość przyłączenia kolejnych źródeł OZE. Jednym z nich będzie ogromna elektrownia fotowoltaiczna, którą na Podkarpaciu buduje PGE. Chodzi o farmę fotowoltaiczna Jeziórko o docelowej mocy 153 MW

PV Jeziórko to obecnie największy projekt fotowoltaiczny w grupie PGE, która do końca 2030 roku chce osiągnąć łącznie 3 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

Budowa jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych ruszyła w grudniu 2022 roku. Projekt zakłada, że do końca 2023 roku powstanie instalacja o mocy 100 MW, która wyprodukuje około 107 GWh energii elektrycznej w skali roku. W drugim etapie farma fotowoltaiczna PV Jeziórko ma zostać jeszcze rozbudowana do 153 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.