Chińczycy pokazali moduły z ogniwami nowej generacji

Chińczycy pokazali moduły z ogniwami nowej generacji
DAS Solar

Chiński producent DAS Solar wprowadza do swojego portfolio nowy moduł fotowoltaiczny oparty na udoskonalonych ogniwach wykonanych w technologii określanej jako TOPCon 3.0 Plus.

W komunikacie chińskiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych DAS Solar czytamy, że w ramach ostatniej konferencji Green PV zaprezentował on nową generację modułów N-Type 3.0 BFF. Wyprodukował je na bazie ogniw fotowoltaicznych w technologii TOPCon 3.0 Plus.

Na uwagę zasługuje to, że ogniwo fotowoltaiczne TOPCon 3.0 Plus wyprodukowane przez DAS Solar w warunkach laboratoryjnych osiągnęło wysoką sprawność 26,24 proc. Jak podaje producent, tak dobry wynik był możliwy dzięki zastosowaniu technologii określanych jako i-SE, ut-PolySi i mt-Pass.

REKLAMA

Technologia mt-Pass zastosowana w ogniwachTOPCon3.0 plus ma znacznie zmniejszać prąd rekombinacji emitera, co zbliża efekt pasywacji do spodniej technologii pasywacji SiO2/PolySi. Symulacja komputerowego modelu teoretycznego firmy DAS Solar miała wykazać, że tego typu struktura ogniwa może osiągnąć napięcie w obwodzie otwartym ponad 736 mV, a sprawność ogniwa może sięgać ponad 27 proc.

Parametry produktu

O nowym module fotowoltaicznym wiemy na razie tyle, że jego całkowita moc ma wynosić 640 Wp, a sprawność powinna sięgać 23 proc. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę chociażby ostatnie sierpniowe zestawienie portalu TaiyangNews przedstawiające najwydajniejsze dostępne na rynku moduły fotowoltaiczne. Z tym wynikiem moduł chińskiego DAS Solar zająłby 3. miejsce, ustępując jedynie modułom chińskich firm Aiko Solar oraz Longi.

REKLAMA

Producent wspomina, że do uzyskania bardzo dobrych parametrów modułu fotowoltaicznego z ogniwami TOPCon 3.0 Plus przyczyniła się również technologia Bus Bar Free (BBF). Polega ona na wykorzystaniu cienkiej matrycy pasków lutowniczych, za pośrednictwem których przemieszczają się ładunki elektryczne. Takie rozwiązanie z jednej strony zwiększa powierzchnię aktywną ogniwa, z drugiej zaś pozwala na mniejsze wykorzystanie srebrnej pasty, co umożliwia obniżenie kosztów produkcji.

Na duże moce nie trzeba czekać

W oczekiwaniu na nowy panel PV chińskiego producenta warto wspomnieć, że na jego stronie internetowej są obecnie dostępne moduły o dużej mocy do 630 W wykonane na bazie ogniw N-Type.

Mowa o module Bifacial Double Glass z serii DAS-DH156NA o mocy 630 W i sprawności 22,5 proc. Jego wymiary wynoszą 2465 x 1134 x 35 mm przy masie 35 kg. Wartość obwodu otwartego (Voc) wynosi 55,88 V, prąd zwarciowy jest równy 14,35 A, a współczynnik temperaturowy mocy określono na -0,30 proc./st. C. Producent oferuje 15-letnią gwarancję produktową oraz 30-letnią gwarancję na wydajność, która na koniec wspomnianego okresu ma wynieść nie mniej niż 87,4 proc.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.