Microsoft kupi energię z fotowoltaiki w Polsce

Microsoft kupi energię z fotowoltaiki w Polsce
Lightsource bp

Jeden z największych deweloperów farm fotowoltaicznych na świecie zawarł umowę sprzedaży energii z koncernem Microsoft. Energia zostanie wyprodukowana przez elektrownie fotowoltaiczne w Polsce.  

Brytyjski deweloper elektrowni fotowoltaicznych Lightsource bp podpisał z Microsoftem pierwszą umowę na sprzedaż energii słonecznej w Polsce. Zawarcie długoterminowej umowy PPA zapewni Microsoftowi odbiór energii z instalacji o mocy 40 MW i umożliwi zasilanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w około 46 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu ponad 21 tys. gospodarstw domowych w Polsce. Umowa wspiera również cel Microsoftu, którym jest zasilanie w 100 proc. bieżącej działalności czystą energią do 2025 r.

Należący do koncernu bp deweloper elektrowni fotowoltaicznych rozpoczął działalność w naszym kraju dwa lata temu. Od tego czasu Lightsource bp w Polsce zbudował portfel projektów PV o łącznej mocy około 2,5 GW.

REKLAMA

Umowa z Microsoftem jest wkładem naszej firmy w ekologiczną przyszłość Polski i wspiera dekarbonizację rozwijającej się polskiej gospodarki – podkreśla Kareen Boutonnat, dyrektor generalna Lightsource bp na Europę i region Azji i Pacyfiku.

Wielkie projekty Lightsource bp w Polsce

Obecnie największy projekt farmy fotowoltaicznej, który jest rozwijany przez Lightsource bp w Polsce, znajduje się w Gaworzycach koło Polkowic. Farma fotowoltaiczna Gaworzyce ma osiągnąć moc przyłączeniową 290 MW AC i docelową moc zainstalowaną na poziomie 380 MW DC. To znacznie więcej od mocy obecnie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, wynoszącej 204 MW (chodzi o projekt zrealizowany w Zwartowie na Pomorzu przez Goldbeck Solar i Respect Energy).

Budowa pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Gaworzyce ma ruszyć w przyszłym roku. Początek produkcji energii elektrycznej planowany jest na 2026 r. Inwestor wykorzysta w projekcie dwustronne panele PV, które zostaną zainstalowane na powierzchni około 336 hektarów.

REKLAMA

Inny projekt farmy fotowoltaicznej Lightsource bp jest realizowany na obszarze 180 hektarów w powiecie jarosławskim na terenie województwa podkarpackiego. Projekt ma zaplanowaną moc przyłączeniową 150 MW AC, a docelowa moc zainstalowana osiągnie poziom 200 MW DC.

Ogromny projekt farmy fotowoltaicznej brytyjska firma rozwija także w powiecie głogowskim na Dolnym Śląsku. Farma ma osiągnąć moc przyłączeniową 130 MW AC i moc zainstalowaną 160 MW DC. Budowa pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Kotla ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Początek produkcji energii elektrycznej planowany jest na rok 2025.

Na całym świecie Lightsource bp zrealizował dotąd elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 8,4 GW.  Do 2025 r. deweloper chce zbudować portfel projektów o łącznej mocy 25 GW.

 

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.