ML System zwiększa stratę netto o ponad 6 mln zł

ML System zwiększa stratę netto o ponad 6 mln zł
fot. ML System

W tym roku ML System koncentruje się na wdrażaniu do sprzedaży nowych produktów: fotowoltaicznych szyb, dachówek i płyt elewacyjnych. W opublikowanych wynikach finansowych za trzy kwartały br. widać wyraźny spadek niemal wszystkich wskaźników.

Raport finansowy ML System za trzy pierwsze kwartały 2023 r. pokazuje, że spółce nie udało się uzyskać rentowności. Już w raporcie podsumowującym pierwsze półrocze widać było spadek rok do roku niemal wszystkich głównych wyników. Po zestawieniu trzech kwartałów sytuacja się nie poprawiła.

Od początku roku do końca września br. ML System wypracował 134,2 mln zł przychodów ze sprzedaży, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej było to 169 mln zł. Zmniejszył się także zysk brutto i pogłębiła strata netto. Ten pierwszy wskaźnik pokazał 18,3 mln zł – wobec blisko 25 mln zł w trzech kwartałach 2022 r. Strata netto natomiast wyniosła 10,8 mln zł – przy stracie 4,7 mln zł w tym samym okresie 2022 r. Wynik EBITDA ukształtował się na poziomie 13,6 mln zł, a rok wcześniej w pierwszych trzech kwartałach było to 21,3 mln zł.

REKLAMA

Przyczyny spadków

ML System podkreśla, że obecnie jest na etapie intensywnych prac rozwojowych, ponadto do sytuacji finansowej mają się przyczyniać okoliczności po stronie klientów.

Mniejsza wartość sprzedaży to efekt przedłużających się prac budowlanych na obiektach naszych klientów oraz znaczące wykorzystanie linii produkcyjnych do prac rozwojowych. Intensyfikujemy działania w celu szybkiego uruchomienia nowych kanałów dystrybucji linii produktowej dachówek fotowoltaicznych i okładzin elewacyjnych. Trwają procedury odbiorowe nowego budynku o powierzchni 20 tys. m2. Równolegle uruchamiane są w nim linie, które podwoją nasze moce produkcyjne – wyjaśnia Dawid Cycoń, prezes ML System.

REKLAMA

Prezes spółki podkreśla, że zwiększa się wartość sprzedaży za granicę – w pierwszych trzech kwartałach br. wzrosła ona rok do roku o 126 proc. Kraje europejskie były w tym czasie najważniejszym rynkiem dla ML System.

Gotowi na dyrektywę EPBD

Spółka informuje, że w tym roku jej działalność skoncentrowana jest na wdrożeniu nowych produktów: szyb, dachówek i płyt elewacyjnych jako aktywnych fotowoltaicznie materiałów budowlanych. Jest to odpowiedź na cele i założenia projektu unijnej dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej budynków – Energy Performance of Buildings Directive (EPBD). Zakłada ona m.in. stopniowe wprowadzenie obowiązkowego montażu instalacji fotowoltaicznych na nowo budowanych i modernizowanych obiektach.

Środki z KPO, dążenie do redukcji śladu węglowego, znaczące obniżenie kosztów kluczowych komponentów, w tym krzemu, przyspieszą czas zwrotu z inwestycji dla produktów spółki – mówi Dawid Cycoń.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.